3.3 C
Świecie
piątek 28 stycznia 2022
Strona głównaHistoria i wspomnieniaTak powstawała elektrownia wodna w Samociążku. Zobaczcie niesamowite zdjęcia

Tak powstawała elektrownia wodna w Samociążku. Zobaczcie niesamowite zdjęcia

Niedawno publikowaliśmy archiwalne fotografie Zalewu Koronowskiego. Dzisiaj chcielibyśmy skoncentrować się na samej elektrowni wodnej w Samociążku

Gdyby nie kryzys gospodarczy Zalew Koronowski powstałby zapewne jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Pierwsze koncepcje pojawiły się bowiem w latach 20-tych XX wieku. Do pomysłu powrócono po wojnie. Oficjalnie prace rozpoczęto w 1956 roku. Ten rok poświęcony był głównie budowie zaplecza technicznego. Koncentrując się na samej elektrowni to w 1957 roku dokonano wykopów pod zamek wodny i elektrownię. Nie obyło się bez trudności. – Przy wykonywaniu w 1958 r. wykopów pod zamek wodny wystąpił zsuw zagrażający zarówno samemu wykopowi jak i gospodarstwu rolnemu usytuowanemu nad górną krawędzią wykopu – podaje Zbigniew Ambrożewski w swoim opracowaniu „50 lat zbiornika i elektrowni wodnej Koronowo”.- Skarpy wykopu złagodzono, a gospodarstwo zlikwidowano – dodaje. W 1959 roku ukończono budowę hali maszyn i halę montażową elektrowni. W roku 1960 prowadzono montaż turbozespołów i prace wykończeniowe elektrowni. Rozpoczęto rozruch urządzeń i konstrukcji, zakończony na początku 1961. 4 marca 1961 r. przekazano obiekt, w tym elektrownię wodną, do wstępnej eksploatacji. Wydarzenie to tak relacjonowała prasa: „W dniu 4 marca 1961 roku ruszyła jedna z największych powojennych inwestycji w energetyce – elektrownia wodna w Koronowie, której budowę rozpoczęto w 1956 roku. Moc jej w godzinach szczytu wynosi 26 MW. Dwa potężne turbozespoły sprowadzone z Czechosłowacji – zdały egzamin. Pomyślnie zdała również egzamin niezwykle skomplikowana aparatura automatyki w całości polskiej produkcji (zdalne sterowanie elektrownią, samoczynne uruchamianie elektrowni w przypadku spadku mocy w układzie energetycznym, samoczynna regulacja itp.)”.

Długość stalowych rurociągów wynosi 96 metrów, zaś średnica 4800 mm. Kanał roboczy przed elektrownią ma długość 1350 metrów.

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najpopularniejsze
Najnowsze Najstarsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Władysław Horabik
Gość
Władysław Horabik
9 stycznia 2022 22:31

Dziękujemy. Chętnie odwiedzimy ponownie Zalew i półwieczną Elektrownię. Pozdrawiam

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

22

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę Urząd…

Ciekawym pomysłem też była wielka nagroda dla Pani Dyktator MGOK,…


19

Presto został zamordowany. Właściciele szukają świadków tego…

Ręce i nogi bym mu załatwił tak że do końca…


10

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę Urząd…

Orkiestra dęta rozwalona to trzeba nagrodę przyznać...


10

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę Urząd…

Priorytetem jest wyciśnięcie z przedsiębiorców kasy, Marszelski wyciska także z…


6

Dlaczego na S5 jest ograniczenie prędkości do…

Tak, tak trwają pracę wykończeniowe tylko szkoda że nikogo nie…


Na topie

1
0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x