20.3 C
Świecie
niedziela 21 lipca 2024
Strona głównaHistoria i wspomnienia125. rocznica urodzin Stanisława Brzęczkowskiego. Artysta przyszedł na świat w Koronowie

125. rocznica urodzin Stanisława Brzęczkowskiego. Artysta przyszedł na świat w Koronowie

Dokładnie dzisiaj – 24 września – mija 125. rocznica urodzin Stanisława Brzęczkowskiego. Artysta grafik, typograf i pedagog przyszedł na świat w Koronowie, a jedno z osiedli w naszym mieście nosi jego imię

Stanisław Brzęczkowski w latach 1903-1913 uczęszczał do Miejskiej Szkoły Realnej. Później licznie podróżował i zmieniał miejsca zamieszkania. W Gdańsku poznał czołowego działacza kaszubskiego Aleksandra Majkowskiego i zatrudnił się w czasopiśmie kaszubskim „Gryf” jako kierownik artystyczny. To właśnie w Gdańsku doskonalił swój warsztat artystyczny. To także w tym mieście wystawiał swoje prace. W 1935 roku przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie podjął pracę doradcy graficznego w Zakładach Graficznych Instytutu Wydawniczego „Biblioteka Polska”. Następnie objął funkcję kierownika technicznego drukarni. Warto podkreślić, że była to ówcześnie największa drukarnia w Polsce. Oprócz tego cały czas wystawiał swoje prace m.in. w Monachium, Hamburgu, Warszawie, Poznaniu, zdobywając przy tym prestiżowe nagrody. Okupację niemiecką przeżył w Warszawie. W czasie powstania warszawskiego wywieziony został do obozu przesiedleńczego.

Po wojnie był dyrektorem oddziału Centralnego Zarządu Państwowego Zakładów Graficznych w Bydgoszczy oraz nauczycielem w Państwowym Liceum Technik Plastycznych. Zmarł nagle 4 października 1955 w Bydgoszczy. Został pochowany na cmentarzu Nowofarnym.

W 1974 w Koronowie rozpoczęto budowę osiedla im. Stanisława Brzęczkowskiego. 19 maja 1984 na tym osiedlu odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą artyście, który urodził się w naszym mieście.

Fot. Sopocka Galeria Essey / wikipedia

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie