17.9 C
Świecie
piątek 22 września 2023
Strona głównaAktualnościKto jest zarządcą Zalewu Koronowskiego? „Jesteśmy w kropce” - mówi burmistrz

Kto jest zarządcą Zalewu Koronowskiego? „Jesteśmy w kropce” – mówi burmistrz

W tym roku gruntowanie zmodernizowano plażę w Pieczyskach. Wykonano m.in. promenady, zejścia na plażę, wiaty rekreacyjne, boisko wielofunkcyjne, trawniki i plac zabaw. Pomosty jednak nie powstały. Dlaczego? Jak się okazuje nie można ustalić zarządcy Zalewu Koronowskiego

W sprawę zaangażował się ostatnio poseł Krzysztof Gawkowski. Zwrócił się on do Ministerstwa Infrastruktury m.in. z pytaniami dot. właściciela gruntu dna Zalewu Koronowskiego. Odpowiedź jest obszerna i zarazem zawiła. Jak tłumaczy ministerstwo zalew tworzą wody rzeki Brdy, które stanowią własność Skarbu Państwa będące we władaniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Po spiętrzeniu wód rzeki Brdy na potrzeby Przedsiębiorstwa Państwowego Elektrownia Koronowo w Budowie (budowa trwała od 1956 r. do 1961 r.) grunty poza korytem rzeki należały do Zakładu Energetycznego Okręgu Północnego. Po kolejnych przekształceniach wydzielono część majątku Zakładu Energetycznego Bydgoszcz i utworzono przedsiębiorstwo Elektrownie Wodne Sp. z o.o., w skład którego weszła m.in. Elektrownia Wodna Koronowo.

– Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku stoi na stanowisku, że żadne urządzenie związane z Zalewem Koronowskim, a także sam Zalew nie jest i nie był w administracji (zasobach) PGW WP, ani jego poprzedników prawnych – informuje Ministerstwo Infrastruktury. – Stąd nie ma podstaw uzasadniających twierdzenia jakoby Skarb Państwa – PGW WP był kiedykolwiek właścicielem gruntów pod obecnym zbiornikiem. Aktualnie podmiot Enea Wytwarzanie sp. z o.o. nie przyznaje się do przejęcia gruntów po podziale Zakładu Energetycznego Okręgu Północnego. Obecnie powyższe grunty pozostają we władaniu Skarbu Państwa, którego reprezentantem jest Starosta Bydgoski – dodaje ministerstwo.

Do sprawy odniósł się także podczas ostatniego spotkania live z mieszkańcami burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – Właścicielem zalewu jest Skarb Państwa – mówił włodarz. – Zalew Koronowski nie ma niestety zarządcy. Zarządcą mienia Skarbu Państwa może być albo starostwo, albo wojewoda. Tutaj mamy rozgraniczenie jeszcze takie problematyczne, że właściwie Wody Polskie chciałyby się przyznać do odcinka płynącej wody, czyli starorzecza odcinka Brdy, a to co kolokwialnie mówiąc się rozlało to jest woda stojąca – to nie ma żadnego zarządcy. Ani starosta, ani wojewoda w tej sprawie się nie zainteresowali. Nie wypracowano żadnego konsensusu. Jesteśmy w kropce. Sprawa musi rozstrzygnąć się na stopniu ministerialnym, na pewno nie na samorządowym – zaznaczył burmistrz.

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 Komentarzy
Najpopularniejsze
Najnowsze Najstarsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kazimierz Słomski
Gość
Kazimierz Słomski
16 kwietnia 2023 14:35

Z kim pan Kaczmarek z Torunia zawarł umowę na połów ryb w Zalewie Koronowskim. Kiedy kończy się ta umowa? Czy pan Kaczmarek ma prawo pobierać opłaty i wydawać zezwolenia na połów ryb od osób posiadających kartę wędkarską?

Kazimierz Słomski
Gość
Kazimierz Słomski
16 kwietnia 2023 14:41

Chciałbym spotkać się z Panem Krzysztofem Gawkowskim i podyskutować na temat Zalewu Koronowskiego. Jest sporo kwestii do omówienia.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

2
0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x