7.3 C
Świecie
sobota 27 kwietnia 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaKolejka wąskotorowa do Koronowa. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Kolejka wąskotorowa do Koronowa. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Zapraszamy dzisiaj Państwa do podróży w czasie. Po kolejce wąskotorowej z Bydgoszczy do Koronowa pozostało niewiele. Jak było dawniej? Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć

Inicjatywa budowy bydgoskiej powiatowej kolejki wąskotorowej pojawiła się w 1884 roku. Pierwsze prace budowlane ruszyły wiosną 1895 roku. Jeszcze tego samego roku oddano do użytku odcinek z Koronowa do Bydgoszczy i z Maksymilianowa przez Gądecz do Kozielca. Imponującym obiektem był most nad Brdą o wysokości 18 metrów i długości 120 metrów. W 1896 roku wybudowano także dworzec. Później przy dworcu powstały też warsztaty naprawcze. Jak dowiadujemy się z opracowań wybudowanie kolejki wpłynęło na ożywienie gospodarcze w mieście.

W dwudziestoleciu międzywojennym pociągi zatrzymywały się na stacjach: Koronowo, Okole, Kopalnia, Gościeradz, Wtelno, Morzewiec, Tryszczyn, Smukała, Opławiec, Czyzkówko, Bydgoszcz. Trasa liczyła 24 km i 530 metrów. Podróż trwała godzinę i 22 minuty. Z Koronowa w 1926 roku pociąg odjeżdżał w następujących godzinach: 5.55; 7.30; 11.57; 12.23; 18.10 i 20.10. Natomiast z Bydgoszczy pierwszy pociąg do Koronowa odjeżdżał o 8.15, zaś ostatni o 23.45. Oprócz pociągów pasażerskich kursowały też pociągi towarowe.

Decyzją ówczesnych władz w 1969 roku zawieszono kursowanie pociągów pasażerskich. Przewozy towarowe zlikwidowano w 1992 roku.

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 Komentarzy
Najpopularniejsze
Najnowsze Najstarsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Janusz Nalewalski
Gość
Janusz Nalewalski
26 listopada 2021 12:02

To była by obecnie super atrakcja turystyczna gdyby nie decyzja władz o likwidacji. Szkoda że upadła idea reaktywacji a jej ślad wykorzystano tylko do budowy ścieżki rowerowej.

Krzysztof Grzechowiak
Krzysztof Grzechowiak (@krzysztof-grzechowiak)
26 listopada 2021 15:51

Panie Januszu, myślę, że przy takich inwestycjach zawsze warto patrzeć na koszty, jakie niesie za sobą projekt (zarówno związane z inwestycją, jak i późniejszym utrzymaniem) oraz liczbę osób która będzie potem z inwestycji korzystać. Okoliczne projekty inwestycji w kolej wskazują, że reaktywacja kolei była by ekonomicznie nieopłacalna, a sama trasa nie wydaje się aż taką atrakcją turystyczną, aby oblegały ją tłumy przez cały rok. Natomiast wybudowana ścieżka rowerowa cieszy się ogromną popularnością, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Wielu moich znajomych, głównie dzięki ścieżce rowerowej zaczęło odwiedzać Koronowo regularnie. Ścieżka rowerowa jest też znacznie tańsza w otrzymaniu, niż trasa kolejowa.… Czytaj dalej »

1024px-Stazione_di_Chiusaforte-tile.jpg
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

2
0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x