3.3 C
Świecie
piątek 28 stycznia 2022
Strona głównaHistoria i wspomnieniaKolejka wąskotorowa do Koronowa. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Kolejka wąskotorowa do Koronowa. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Zapraszamy dzisiaj Państwa do podróży w czasie. Po kolejce wąskotorowej z Bydgoszczy do Koronowa pozostało niewiele. Jak było dawniej? Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć

Inicjatywa budowy bydgoskiej powiatowej kolejki wąskotorowej pojawiła się w 1884 roku. Pierwsze prace budowlane ruszyły wiosną 1895 roku. Jeszcze tego samego roku oddano do użytku odcinek z Koronowa do Bydgoszczy i z Maksymilianowa przez Gądecz do Kozielca. Imponującym obiektem był most nad Brdą o wysokości 18 metrów i długości 120 metrów. W 1896 roku wybudowano także dworzec. Później przy dworcu powstały też warsztaty naprawcze. Jak dowiadujemy się z opracowań wybudowanie kolejki wpłynęło na ożywienie gospodarcze w mieście.

W dwudziestoleciu międzywojennym pociągi zatrzymywały się na stacjach: Koronowo, Okole, Kopalnia, Gościeradz, Wtelno, Morzewiec, Tryszczyn, Smukała, Opławiec, Czyzkówko, Bydgoszcz. Trasa liczyła 24 km i 530 metrów. Podróż trwała godzinę i 22 minuty. Z Koronowa w 1926 roku pociąg odjeżdżał w następujących godzinach: 5.55; 7.30; 11.57; 12.23; 18.10 i 20.10. Natomiast z Bydgoszczy pierwszy pociąg do Koronowa odjeżdżał o 8.15, zaś ostatni o 23.45. Oprócz pociągów pasażerskich kursowały też pociągi towarowe.

Decyzją ówczesnych władz w 1969 roku zawieszono kursowanie pociągów pasażerskich. Przewozy towarowe zlikwidowano w 1992 roku.

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 Komentarzy
Najpopularniejsze
Najnowsze Najstarsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Janusz Nalewalski
Gość
Janusz Nalewalski
26 listopada 2021 12:02

To była by obecnie super atrakcja turystyczna gdyby nie decyzja władz o likwidacji. Szkoda że upadła idea reaktywacji a jej ślad wykorzystano tylko do budowy ścieżki rowerowej.

Krzysztof Grzechowiak
Krzysztof Grzechowiak (@krzysztof.grzechowiak)
26 listopada 2021 15:51

Panie Januszu, myślę, że przy takich inwestycjach zawsze warto patrzeć na koszty, jakie niesie za sobą projekt (zarówno związane z inwestycją, jak i późniejszym utrzymaniem) oraz liczbę osób która będzie potem z inwestycji korzystać. Okoliczne projekty inwestycji w kolej wskazują, że reaktywacja kolei była by ekonomicznie nieopłacalna, a sama trasa nie wydaje się aż taką atrakcją turystyczną, aby oblegały ją tłumy przez cały rok. Natomiast wybudowana ścieżka rowerowa cieszy się ogromną popularnością, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Wielu moich znajomych, głównie dzięki ścieżce rowerowej zaczęło odwiedzać Koronowo regularnie. Ścieżka rowerowa jest też znacznie tańsza w otrzymaniu, niż trasa kolejowa.… Czytaj dalej »

1024px-Stazione_di_Chiusaforte-tile.jpg
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

22

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę Urząd…

Ciekawym pomysłem też była wielka nagroda dla Pani Dyktator MGOK,…


19

Presto został zamordowany. Właściciele szukają świadków tego…

Ręce i nogi bym mu załatwił tak że do końca…


10

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę Urząd…

Orkiestra dęta rozwalona to trzeba nagrodę przyznać...


10

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę Urząd…

Priorytetem jest wyciśnięcie z przedsiębiorców kasy, Marszelski wyciska także z…


6

Dlaczego na S5 jest ograniczenie prędkości do…

Tak, tak trwają pracę wykończeniowe tylko szkoda że nikogo nie…


Na topie

2
0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x