9.4 C
Świecie
czwartek 13 czerwca 2024
Strona głównaAktualnościNie będzie tańszych biletów w Bydgoszczy dla dzieci i uczniów z gm....

Nie będzie tańszych biletów w Bydgoszczy dla dzieci i uczniów z gm. Koronowo. Radni byli przeciwni

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Koronowie podejmowany był temat utworzenia Metropolitalnej Karty Uczniowskiej i Metropolitalnej Karty Malucha. Chodzi o tańsze bilety w środkach publicznego transportu zbiorowego w Bydgoszczy dla dzieci i uczniów z gminy Koronowo

Z inicjatywą utworzenia takiego programu wyszedł burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. Mówił on o tym m.in. podczas spotkania live „na żywo” z mieszkańcami za pomocą profilu społecznościowego Gminy Koronowo. Projekt uchwały przewidywał ulgi dla dzieci od 4. roku życia oraz uczniów. Gmina Koronowo chciała przeznaczyć na ten cel 100 tys. zł. Szczegóły dotyczące cen biletów za korzystanie z usług MZK miały zostać poznane po podjęciu uchwały przez Radę Miasta Bydgoszczy.

Obecnie w programie uczestniczą Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Białe Błota, Sicienko oraz Mrocza. W tym przypadku dzieci i młodzież zamieszkująca gminy, które przyłączyły się do programu, mogą korzystać z komunikacji miejskiej kupując bilety miesięczne w bardzo atrakcyjnej cenie. Cena miesięcznego biletu to 10 zł. Bilet na cały rok to koszt 100 zł.

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie Miastu Bydgoszcz dotacji celowej na pokrycie kosztów korzystania przez mieszkańców Gminy Koronowo z niektórych ulg w środkach publicznego transportu zbiorowego w Bydgoszczy nie była w ogóle przez koronowskich radnych głosowana. Powód? Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie Bogusław Guziński zgłosił wniosek o zdjęcie tego punktu z porządku obrad. Jak tłumaczył odbyły się spotkania z dyrektorami szkół i byli oni przeciwni temu pomysłowi. Chodziło o to, że tańsze bilety spowodowałyby odpływ uczniów z Koronowa do Bydgoszczy. – Działalibyśmy na szkodę tych szkół – mówił na sesji Bogusław Guziński. – Nie możemy się przyczynić, aby nastąpił odpływ mieszkańców do szkół bydgoskich – dodał. Ponadto zaznaczono, że w ostatnim czasie zainwestowano sporo pieniędzy w koronowskie szkoły.

Nad zdjęciem tego punktu z porządku obrad było 15 radnych. Byli to: Patryk Bociek, Henryk Borowicz, Tomasz Gordon, Bogusław Guziński, Katarzyna Karwat, Artur Koper, Marian Kuropatwiński, Piotr Mitera, Elżbieta Mojzesowicz, Sławomira Polewana, Ilona Pubanc, Olech Raddatz, Tomasz Skotnicki, Katarzyna Szulta-Romaniuk i Ewa Szymańska. Jedynym radnym, który sprzeciwił się temu był Mariusz Weleziński. Od głosu wstrzymała się Małgorzata Szymczak. W momencie głosowania nieobecni byli Stanisław Gliszczyński, Mirosława Holka, Wojciech Orliński i Maciej Szlagowski.

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najpopularniejsze
Najnowsze Najstarsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof Grzechowiak
Krzysztof Grzechowiak (@krzysztof-grzechowiak)
24 listopada 2021 23:56

Brak dotacji na transport publiczny w Bydgoszczy może prowadzić do dyskryminacji zdolnych dzieci z biedniejszych rodzin, które nie będą mogły sobie pozwolić na naukę w, przynajmniej na razie jeszcze, lepszych szkołach w Bydgoszczy. Myślę, że koronowskie szkoły powinny konkurować jakością kształcenia ze szkołami z ościennych miejscowości. Więc może zamiast zamykać drzwi do edukacji dzieciom z niezamożnych rodzin poprzez brak dotacji do biletów, może lepiej skupić wysiłki na podniesieniu jakości kształcenia w Koronowie? Nie podejmę się jednoznacznej oceny, czy to dobra decyzja. Moim zdaniem jednak jest to na pewno decyzja kontrowersyjna.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

1
0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x