9.4 C
Świecie
czwartek 13 czerwca 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaWłodzimierz Domek odkrywa tajemnice koronowskich piwnic. Jest pomysł na zagospodarowanie jednej z...

Włodzimierz Domek odkrywa tajemnice koronowskich piwnic. Jest pomysł na zagospodarowanie jednej z nich

Włodzimierz Domek znany jest ze swojej pasji do Koronowa. Tym razem pod lupę wziął piwnice, które znajdują się w naszym mieście

– Od lat uwielbiam penetrować, zwiedzać, odkrywać stare piwnice w mieście – informuje Włodzimierz Domek. – Ileż w nich jest ukrytych historii. Piwnice Zakładu Karnego, piwnice domów Starego Miasta to prawdziwe perełki architektury. Schody, nisze do stawiania kaganków, rampy do spuszczania beczek itd. – dodaje nasz lokalny pasjonat historii.

Piwnice pozostałością browaru?

Jako pierwsze piwnice druh Włodek zaprezentował te znajdujące się przy ul. Krzyżowej – na wysokości cmentarza. Jak podają źródła historyczne budynek pochodzi z XVII/XIX wieku, jednak same piwnice datowane są na XIV wiek. Niektórzy historycy twierdzą, że miejsce to może być pozostałością po cysterskim browarze. W jego pobliżu mogły stać inne zabudowania należące do cystersów, bowiem w tym miejscu most łączył wschodni brzeg rzeki z klasztorem. Most ten znany jest co prawda dopiero z XVIII wiecznych przekazów, lecz przypuszczalnie powstał znacznie wcześniej, zniknął zaś z panoramy miasta w XIX stuleciu. Niestety piwnice częściowo zalane są wodą. Mieszkańcy zauważają, że warto byłoby wypromować to miejsce. Jednak jak zaznacza burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski – najpierw trzeba byłoby rozebrać górę, która zagraża bezpieczeństwu.

Kultura i promocja

Wczoraj Włodzimierz Domek zaprezentował kolejne piwnice. Tym razem te znajdujące się pod Punktem Informacji Turystycznej w Koronowie przy Placu Zwycięstwa. Jak opowiada Włodzimierz Domek jest to jedna z najstarszych piwnic w Koronowie. Znajdują się tam m.in. nieużywane już schody prowadzące na rynek, piękne sklepienia, warstwy kulturowe, głazy granitowe oraz średniowieczne cegły palcówki. – Piwnice są dobrze zachowane, z widocznymi warstwami kulturowymi i przemurowaniami – mówi druh Włodek. – Pan Burmistrz Patryk Mikołajewski w rozmowie wyjaśnił, że ma plan w przyszłości wykorzystać piwnice do celów kulturalnych i promocyjnych. Mam nadzieję, że będzie to kolejny punkt na Szlaku Piwnic Koronowskich – dodaje.

Fot. Włodzimierz Domek

Piwnice znajdujące się pod budynkiem Punktu Informacji Turystycznej

Piwnice znajdujące się na ul. Krzyżowej

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x