10.9 C
Świecie
piątek 26 kwietnia 2024
Strona głównaInwestycjeW sąsiedniej gminie wybudują 35 elektrowni wiatrowych. Ruszyły już prace

W sąsiedniej gminie wybudują 35 elektrowni wiatrowych. Ruszyły już prace

22 września br. dokonano symbolicznego wkopania łopat na placu budowy farmy wiatrowej na terenie gminy Pruszcz. Jak twierdzi wójt Dariusz Wądołowski dla mieszkańców to dodatkowe środki dla budżetu, które przełożą się na realizacje wielu potrzeb

Łącznie na terenie gminy Pruszcz ma powstać 35 elektrowni wiatrowych o wysokości 150 metrów. Będzie to jeden z większych projektów w Polsce, zlokalizowany na terenie jednej gminy. Prace potrwają do maja 2022 roku, a pierwsze wiatraki mają zostać wdrożone do użytku w październiku 2022. Gdzie konkretnie zostaną zlokalizowane elektrownie? Urząd Gminy w Pruszczu oraz Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki nie udzielili nam takiej informacji.

– Energetyka wiatrowa jest jedynym, słusznym kierunkiem rozwoju infrastruktury energetycznej – mówiła podczas symbolicznego rozpoczęcia prac Lidia Paczkowska, przedstawicielka zarządu firmy Sabowind, odpowiedzialnej za budowę wiatraków. – Dzięki szansie, którą dostrzegł były wójt Franciszek Koszowski i zrealizował obecny tu wójt Dariusz Wądołowski, możemy się dziś cieszyć tym dniem. Dajemy narzędzie do tego, aby żyć w czystym środowisku, a wszyscy razem będziemy z tego korzystać przez kolejne lata. Podatki pozwolą dowolnie kreować aktywności lokalne. Dzięki zamożności gminy wzrośnie komfort życia mieszkańców – dodała.

Jak zaznaczył wójt gminy Pruszcz Dariusz Wądołowski wiatraki mają służyć mieszkańcom zapewniając czystsze powietrze. Oprócz tego zdaniem wójta to dodatkowe środki dla budżetu, które przełożą się na realizacje wielu potrzeb. – Cieszę się, że będziemy mieli więcej utwardzonych dróg, możliwość rozwoju infrastruktury sportowo-rekreacyjnej – mówił włodarz. – Będziemy tworzyć fundusze ekologiczne, które pozwolą mieszkańcom wymieniać piece, budować fotowoltaikę czyli dbać o odnawialne źródła energii. Korzystać będziemy wszyscy, bez względu na przekonania, co do słuszności zachodzących zmian – dodał.

Jak wyliczał nam ostatnio podczas rozmowy Dariusz Wądołowski dwuprocentowy wpływ z podatku od nieruchomości zasili rocznie budżet gminy w kwocie około 3 mln zł. Farmy wiatrowe w Polsce mają swoich zwolenników i przeciwników. W Pruszczu na etapie pozwoleń też nie obyło się bez protestów. – Przeciwników jest naprawdę garstka – powiedział nam wójt. – My realizując na terenie naszej gminy takie inwestycje, musimy mieć pewność, że robimy wszystko zgodnie z prawem. Przeciwnicy przegrywali sprawy w sądach. Muszą oni pogodzić się z tym, że wiatraki powstaną.

Postanowiliśmy zapytać także burmistrza Koronowa Patryka Mikołajewskiego, czy w najbliższym czasie na terenie gminy Koronowo planuje się budowę wiatraków. – Jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii, to na terenie gminy Koronowo powstają np. farmy fotowoltaiczne – przekazał nam burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – Poza tym tego typu inwestycjami zajmują się prywatni inwestorzy, a nie bezpośrednio gmina – dodaje.

fot. ilustracyjne

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x