3.8 C
Świecie
czwartek 29 lutego 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaUrodziny Victorii Koronowo. Historia klubu na archiwalnych fotografiach

Urodziny Victorii Koronowo. Historia klubu na archiwalnych fotografiach [ZDJĘCIA]

Co prawda zespół powstał jako Victoria Buszkowo, ale w późniejszym czasie siedziba przeniosła się do Koronowa. Klub – dzisiaj 17 kwietnia – świętuję 51. rocznicę powstania

17 kwietnia 1971 roku – w tym dniu w Buszkowie grupa zapaleńców założyła zespół pod nazwą Victoria Buszkowo. Działaczami w okresie powstania klubu byli Albin Strączek, Czesław Myszka, bracia Henryk i Zygmunt Stępakowie, Józef Eckert, Roman Hanczewski i Bronisław Witkowski. Zespół występował w rozgrywkach Rady Powiatowej. Od sezonu 1973/74 grał w C-klasie, aby po roku awansować do B-klasy.

W 1975 roku zespół przenosi się do Mąkowarska i zmienia nazwę na Victoria Mąkowarsko. Tam opiekę nad drużyną przejmuje miejscowe Państwowe Gospodarstwo Rolne. W latach 90-tych po okresie transformacji i upadku dotychczasowego sponsora zespół przenosi się do Koronowa i przyjmuję nazwę MGLKS Victoria Koronowo. Do 2001 roku koronowska Victoria gra w okręgówce, by następnie awansować do IV ligi. Warto zaznaczyć, że w 2000 roku prezesem klubu zostaje Zbigniew Płaczkowski. Był to okres rozkwitu. Victoria stała się marką rozpoznawalną nie tylko w regionie, ale w całej Polsce. W 2006 roku zespół uzyskał awans do III ligi. Po tym nastąpiła reorganizacja rozgrywek i Victoria Koronowo awansowała z 6. miejsca w lidze (2008 rok) do II ligi. Po roku gry zespół spada do III ligi. Koronowska drużyna dostaje jednak propozycje od PZPN pozostanie w tej lidze. Klub odmawia i rozpoczyna nowe rozgrywki od III ligi.

Po tłustych latach klub spotkał się z problemami finansowymi. Zaczęli odchodzić prezesi, działacze, trenerzy, piłkarze, a przede wszystkim sponsorzy. Od sezonu 2012/13 klub z przyczyn ekonomicznych zmuszony został wystartować w rozgrywkach A-klasy. Trzon zespołu zaczęli stanowić młodzi wychowankowie. Po ośmiu sezonach w A-klasie drużyna awansowała do okręgówki. W pierwszym sezonie w w okręgówce Victoria zajęła dobre szóste miejsce. Obecnie piłkarze z grodu nad Brdą zajmują ostatnią pozycje w okręgówce.

Fot. archiwum VK

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie