9.4 C
Świecie
czwartek 13 czerwca 2024
Strona głównaInwestycjeRynek w Koronowie zmieni się nie do poznania. Radni wyrazili zgodę

Rynek w Koronowie zmieni się nie do poznania. Radni wyrazili zgodę

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Koronowie radni pochylili się nad przyszłorocznym budżetem. Jednym z największych zadań inwestycyjnych będzie przebudowa płyty rynku w Koronowie

O tym, że jest to ważna inwestycja przekonywał radny Henryk Borowicz. – Rynek jest to wizytówka naszego miasta i gminy, a przez wiele dekad nic się nie robiło w tej kwestii – mówił na sesji radny Borowicz.

Jak zaznaczył z kolei burmistrz Patryk Mikołajewski sprawa konsultowana była z Towarzystwem Miłośników Ziemi Koronowskiej. Oglądane były archiwalne zdjęcia. Ponadto według przyjętego w 2018 roku planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiającego rewitalizację rynku zakładano utrzymanie 20 proc. zieleni. W obecnym projekcie mowa jest o utrzymaniu 30 proc. – Nowoczesne samorządy stawiają na zieleń i jak największą dostępność dla mieszkańców – twierdzi Patryk Mikołajewski. – Fontanna zaakceptowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków to jest fontanna montowana w gruncie. Ja z projektantem wzorowałem się na fontannie, która znajduje się przy Collegium Maximum w Toruniu, a teraz od niedawna na fontannie, która znajduje się przy Filharmonii Pomorskiej. Jeżeli ruszymy z przetargiem na początku roku, to jesteśmy w stanie do końca roku tę inwestycję wykonać – przekonywał burmistrz.

Do sprawy rynku odniósł się także radny Tomasz Skotnicki. – Dzięki przygotowanej propozycji w postaci projektu nowej płyty rynku, mamy szansę zrobić rzecz jaka od dawna nie miała miejsca – obudzić tą część naszej miejscowości do zmian.

Pewne wątpliwości wyraził natomiast radny Piotr Mitera. Jego zdaniem jeżeli kolejny etap zabezpieczenia osuwiska na ul. Tucholskiej, budowa ul. Sienkiewicza w Koronowie oraz budowa ul. Ogrodowej w Koronowie, a także rewitalizacja rynku będą prowadzone w tym samym czasie może doprowadzić to do paraliżu komunikacyjnego. Dodatkowo radny zauważył, że trwają przygotowania do przebudowy drogi krajowej nr 56 i wobec tego nie może zdarzyć się sytuacja, aby niszczone było to co zostało już wykonane. Burmistrz Koronowa potwierdził, że tworzony jest projekt przebudowy drogi nr 56 i w oparciu o ten projekt tworzony był również projekt rewitalizacji rynku. Na spotkaniach z GDDKiA ustalono, że jedna inwestycja z drugą już jest ujęta i nie będzie to sprawa kolizyjna. Jeżeli chodzi o paraliż komunikacyjny to burmistrz zapewnił, że mogą występować drobne problemy, jednak będą to utrudnienia chwilowe.

Poruszona została także kwestia związana z miejscami parkingowymi. Według przepisów przy drodze krajowej nie mogą znajdować się parkingi. Burmistrz poinformował, że utworzenie parkingu planowane jest naprzeciw poczty przy ul. Dworcowej, gdyż jest tam teren po byłej hurtowni budowlanej.

Koszt rewitalizacji rynku w Koronowie ma wynieść 3 mln zł.

Fot. eXbee

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x