9.4 C
Świecie
czwartek 13 czerwca 2024
Strona głównaNa sygnaleOgromna fabryka narkotyków niedaleko gminy Koronowo. Do sprawy zatrzymano dziewięciu podejrzanych

Ogromna fabryka narkotyków niedaleko gminy Koronowo. Do sprawy zatrzymano dziewięciu podejrzanych [ZDJĘCIA]

Funkcjonariusze CBŚP, KAS i WMOSG zlikwidowali laboratorium 4-CMC (klefedron) oraz suszarnię i krajalnię tytoniu. Laboratoria mieściły się w gminach Pruszcz, Świekatowo i Drzycim w powiecie świeckim

Policjanci z Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS) i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej (WMOSG) wpadli na trop grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu narkotyków oraz przerabianiem tytoniu. W efekcie przygotowano działania, które przeprowadzono niemal jednocześnie w kilku miejscach województwa kujawsko-pomorskiego.

Kompletna linia służąca do produkcji substancji psychotropowych

– Na wynajętej posesji na terenie powiatu świeckiego funkcjonariusze zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych tj. klefedronu –  informuje podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy Centralnego Biura Śledczego Policji. – W budynku gospodarczym znajdowała się kompletna linia służąca do produkcji substancji psychotropowej 4-CMC, 197 litrów klefedronu, a także ponad 5 ton substancji chemicznych będących prekursorami służącymi do wytwarzania tego narkotyku. Funkcjonariusze przejęli także specjalistyczny sprzęt niezbędny do produkcji narkotyku, m.in. agregaty mieszalnicze, lady chłodnicze czy specjalnie przygotowany kontener chłodniczy. Tam też funkcjonariusze zatrzymali 2 mężczyzn – dodaje podins. Iwona Jurkiewicz.

Kilka ton tytoniu

W innej miejscowości tego samego powiatu, również na wynajętej posesji w pomieszczeniu gospodarczym ukryta była krajalnia i suszarnia tytoniu. W tym miejscu funkcjonariusze przejęli blisko 2 tony tytoniu, specjalistyczny sprzęt służący do krojenia i suszenia tytoniu oraz zatrzymali 3 podejrzanych. W kolejnych miejscowościach funkcjonariusze przejęli ponad 4 tony tytoniu, papierosy bez polskich znaków akcyzy oraz zatrzymali 4 osoby.

Tymczasowy areszt

Wstępnie oszacowano uszczuplenie należności z tytułu podatku akcyzowego na kwotę 3 mln zł. Jak informuje CBŚP łącznie podczas działań funkcjonariusze zatrzymali dziewięciu podejrzanych, którym w Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna osoba jest podejrzana o kierowanie gangiem. Dodatkowo zatrzymanym przedstawiono zarzuty odpowiednio produkcji znacznych ilości narkotyków lub wytwarzania, przechowywania czy obrotu znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez znaków akcyzy. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

49-latek szefem grupy

Portal nswiecie.pl przekazał, że podczas akcji z 29 marca wśród zatrzymanych znalazł się szef grupy 49-letni Dariusz K. z Bydgoszczy oraz jego 48-letnia żona. Mężczyzna usłyszał m.in. zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, za co grozi mu od 1 roku do 10 lat więzienia. Pozostali zatrzymani to mężczyźni w wieku od 19 do 49 lat.

Fot. CBŚP

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie