20.3 C
Świecie
niedziela 21 lipca 2024
Strona głównaInwestycjeDroga Tryszczyn-Buszkowo do przebudowy. A co z odcinkiem Buszkowo-Mąkowarsko?

Droga Tryszczyn-Buszkowo do przebudowy. A co z odcinkiem Buszkowo-Mąkowarsko?

To było pospolite ruszenie. Mieszkańcy Nowego Dworu i okolic mieli dość niebezpiecznego odcinka drogi krajowej przebiegającego przez ich miejscowość. Zaczęli zbierać podpisy w sprawie wybudowania ścieżki rowerowej. Zorganizowano też spotkanie z posłem Piotrem Królem. Niedawno przekazał on bardzo pozytywne wieści

Poseł Król przekazał, że droga krajowa numer 25 na odcinku Buszkowo-Koronowo-Stopka-Tryszczyn o łącznej długości 17,5 km zostanie przebudowana. – Pierwszy etap budowy drogi na odcinku Buszkowo – Tryszczyn wraz z budową ścieżek pieszo rowerowych został zaakceptowany przez wiceministra infrastruktury Rafała Webera w mojej skromnej obecności – poinformował poseł Król. – Jest to potężna inwestycja ponad dziesięciokrotnie przekraczająca możliwości inwestycyjne Gminy Koronowo. Koszt całkowity inwestycji to ponad 330 mln złotych. Roboty budowlane powinny rozpocząć się w 2025 roku. Mieszkańcy od lat prosili o zwrócenie uwagi na bardzo trudną sytuację komunikacyjną na tym odcinku. Pierwszy etap inwestycji naprawi największe zagrożenia dla pieszych i rowerzystów z Buszkowa, Nowego Dworu , Starego Dworu i Stopki – dodał poseł.

Pozostanie tylko jedna wieś

Mieszkańcy nie kryją zadowolenia, ale też zastanawiają się dlaczego nie zostanie wykonany cały odcinek do Mąkowarska. Tym bardziej, że modernizowana ma być droga Mąkowarsko-Obodowo. Temat został poruszany także na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koronowie. – Ukazała się informacja o ogromnym sukcesie gminy Koronowo jakim jest wpisanie w plan realizacji modernizacji drogi pomiędzy Starym Dworem i Buszkowem z zabezpieczeniem ścieżek rowerowo-pieszych – mówił na sesji radny Wojciech Orliński. – Chciałbym pogratulować, bo jest to olbrzymi problem i wielu mieszkańców, którzy mieszkają po prawej lub po lewej stronie drogi krajowej 25, szczególnie po uruchomieniu S5, wiedzą co to jest wysyłać swoje dzieci do szkoły. Chciałbym powiedzieć, że jest to problem dotyczący całej gminy i z dużym zdziwieniem przyjąłem tą informację, bo od Obodowa do Mąkowarska z drugiej strony jest już właściwie zatwierdzony plan modernizacji drogi. Zrobienie tego planu i nie ujęcie drogi od Buszkowa do Mąkowarska pozostawia na drodze krajowej nr 25 jedną wieś – dodał radny.

Będą zbierane podpisy

Jak zaznaczył Wojciech Orliński, nie ma roku, kiedy nie wnosi on interpelacji w tej sprawie. Jego zdaniem zostawienie jednej wsi na całej trasie świadczy nie najlepiej o gospodarzach. Ponadto dawniej został złożony wniosek z 300 podpisami do GDDKiA. Radny Orliński zadeklarował ponowne zbieranie podpisów i wniesienie petycji ws. przebudowy DK 25 również w Lucimiu.

Burmistrz nie kryje zdziwienia

Do słów radnego odniósł się burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – Też byłem zdziwiony, że nie zostało ujęte Mąkowarsko i to nie jest to sprawa polityczna czy kogoś zła wola – mówił włodarz gminy Koronowo. – Myślę, że teraz jest to najlepszy czas, aby jeszcze „dopieścić” to, bo może być tak, że jeżeli od Gościeradza do Buszkowa zostanie uczyniony chociażby projekt, to małe są szanse, żeby został on zwiększony albo robiony nowy. Myślę, że jest to jak najbardziej odpowiedni moment. Sam jestem tym zdziwiony – dodał Patryk Mikołajewski.

fot. Google Street View

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie