16.3 C
Świecie
niedziela 14 lipca 2024
Strona głównaAktualnościW gminie Koronowo wzrosną opłaty za odpady? Wszystko na to wskazuje

W gminie Koronowo wzrosną opłaty za odpady? Wszystko na to wskazuje

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koronowie podjęty został temat ewentualnej podwyżki cen za odbiór opadów komunalnych

Obecne ceny za odbiór odpadów komunalnych obowiązują od 1 marca 2021 roku. Stawka wynosi 27 zł od osoby za miesiąc. Dla piątej i następnej osoby zamieszkującej tą samą nieruchomość to 22 zł za miesiąc. Ulga na kompostownik wynosi 4 zł.

Wysoka inflacja i ceny paliw

Temat stawek na ostatniej sesji podjęła przewodnicząca Rady Miejskiej w Koronowie Katarzyna Szulta-Romaniuk. – Mieszkańcy są wręcz zaskoczeni, że nie wrasta wysokość opłat za odpady komunalne – mówiła przewodnicząca. – Mieszkańcy zdają sobie sprawę, że ta podwyżka jest nieunikniona, ale obawiają się, że jeżeli dojdzie do takiej podwyżki to będzie ona zbyt drastyczna. Nie trzeba być analitykiem, by się orientować, że ta wysoka inflacja i ceny paliw mają kolosalny wpływ na koszty odbiorów odpadów komunalnych od mieszkańców. W ościennych gminach ceny dawno wzrosły, a u nas nie. Zatem czy nie powinniśmy podjąć decyzji o nieznacznej podwyżce za odpady, bo stopniowa podwyżka o 1 czy 2 zł od osoby byłaby mniej odczuwalna dla mieszkańców niż podwyżka o wyższą kwotę – dodała Katarzyna Szulta-Romaniuk.

„Wszystko idzie w górę”

Jak przyznał prezes spółki ZGKiM w Koronowie Marek Stec, paliwo jest nośnikiem wszystkich usług. – Na dzień dzisiejszy sztuką nie jest wynegocjować materiały do naszych inwestycji, tylko dzisiaj jest sztuką ten materiał mieć. Wszystko idzie w górę – zaznaczył prezes Stec.

Nikt nie przewidział wojny w Ukrainie

Do podwyżki odniósł się także burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – Jesteśmy jedną z najtańszych gmin, przy największym obszarze tej gminy. Nikt w zeszłym roku nie był w stanie przewidzieć wojnę na Ukrainie i w związku z tym podwyżek takich nośników jak paliwo – argumentował włodarz. Jednocześnie wyraził on wątpliwość czy ewentualna podwyżka o 1-2 zł będzie wystarczająca.

W Pruszczu już podwyższone zostały opłaty

W sąsiedniej gminie Pruszcz taka podwyżka nastąpi od 1 maja. Do tej pory miesięczna stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosiła 22,50 zł za osobę. Od 1 maja będzie to 29 zł – wzrost o 28 proc. Stawka dla osób posiadających kompostownik będzie wynosiła 26 zł. Tym samym zwolnienie z tytułu kompostowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku wzrośnie ze stawki 1 zł do 3 zł (wzrost o 200 proc.). Stawka opłaty podwyższonej, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny wzrośnie ze stawki 45 zł do 58 zł (wzrost o 28 proc.).

fot. ilustracyjne

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie