15.1 C
Świecie
środa 6 lipca 2022
Strona głównaAktualnościNowy pumptrack w Koronowie. Mieszkańcy mają zastrzeżenia do jakości wykonanych prac

Nowy pumptrack w Koronowie. Mieszkańcy mają zastrzeżenia do jakości wykonanych prac

24 lipca przy hali sportowo-widowiskowej w Koronowie dokonano oficjalnego otwarcia pumptracku. Część mieszkańców ma zastrzeżenia co do jakości wykonanych prac

Pumptrack to specjalnie przygotowany tor do jazdy głównie na rowerze. Mogą też z niego korzystać osoby jeżdżące na deskorolkach, rolkach i hulajnogach. Zbudowany jest ze szybkich zakrętów i muld. Wyrabia on u użytkowników refleks, zmysł równowagi i kondycje. Tego typu obiekt został wybudowany w sąsiedztwie hali sportowo-widowiskowej w Koronowie. Oficjalnego otwarcia dokonano 24 lipca. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty szkoleniowe prowadzone pod okiem doświadczonego instruktora. Wykonawcą inwestycji była firma VeloProjekt.

Część mieszkańców ma jednak zastrzeżenia co do jakości wykonanych prac. Głównie chodzi o trawę, która otacza obiekt. Jest ona wyschnięta. Temat został również poruszony na ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Koronowie. Pytanie do burmistrza w tej sprawie skierowała przewodnicząca Rady Miejskiej w Koronowie Katarzyna Szulta-Romaniuk. Burmistrz na sesji udzielił odpowiedzi w tym zakresie. – Pamiętacie Państwo w zeszłym roku bodajże w październiku, na wniosek radnego Skotnickiego wprowadziliśmy do budżetu zadanie „projekt i budowa toru rowerowego pumptrack” – mówił burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – Ogłosiliśmy przetarg, wyłoniony został wykonawca. Nie podpisał jednak umowy, ponieważ ze starostwa powiatowego nie mógł uzyskać na czas map, które obligowałyby go do celów projektowych. W tym roku ponowiliśmy to zadanie i dzięki Bogu oraz Państwu udało się to zadanie rozstrzygnąć, wyłonić wykonawcę. W całej Polsce obiekty typu pumptrack powstawały na zasadzie zgłoszenia małego obiektu budowlanego i firma z którą podpisaliśmy umowę w całej Polsce na tej zasadzie wykonuje tory rowerowe typu pumptrack. Jak się okazało w ostatnim dniu otrzymaliśmy odmowę. Chcieliśmy ten pumptrack otworzyć na pierwszego czerwca. Musieliśmy sporządzić projekt budowlany z pozwoleniem budowlanym. Wykonawca w tej samej cenie, wykonał ten projekt budowlany, otrzymał pozwolenie na budowę i przystąpił do działania. Wykonał tor rowerowy z głosowania mieszkańców, czyli tę wersję którą mieszkańcy wybrali. Wykonawstwo jest według dokumentacji projektowej. Trawa, która została z rolki wyłożona nie była w specyfikacji. Wykonawca wyłożył ją dla nas w gratisie. Kładł ją w lipcu, bo bardzo nam zależało, żeby to na 24 lipca otworzyć zwłaszcza, że przez ogrodzenie dzieci i tak przedostawały się i korzystały z toru w czasie budowy. Położono trawę w lipcu w bardzo gorący dzień. Wykonawca zobowiązał się, że jeżeli ta trawa nie zakorzeni się ze względu na przewóz tej trawy w upale, to w miesiącu wrześniu lub październiku wymieni ją na swój koszt na nowo. Jeśli zaś chodzi o fragment podkopanego toru, to ktoś w nocy wziął łopatę i podkopał asfalt. Jest to po prostu wandalizm z którym się borykamy nie tylko w tym miejscu, ale w wielu innych miejscach. Wykonawca podstawi podwykonawcę, który dosypie ziemi, humusu itd. A sam wykonawca we wrześniu lub w październiku założy nową trawę już w warunkach, które będą na to pozwalały – wyjaśniał Patryk Mikołajewski.

W dyskusję włączył się także radny Piotr Mitera. Stwierdził on, że obiekt ten jest często użytkowany i kolejna trawa może zostać ponownie w szybkim czasie zniszczona. Radny zwrócił się do burmistrza z pytaniem, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie bezpiecznej powłoki, która stosowana jest na placach zabaw. Burmistrz stwierdził, że tego typu nawierzchnia była brana pod uwagę na etapie projektowania. – Wykonawca, który wykonał kilkadziesiąt tego typu obiektów w całej Polsce odradza nawierzchnię bezpieczną taką jaka jest na placach zabaw, ponieważ na pumptrackach rozwijane są duże prędkości – mówił włodarz. – Trawa z rolki, która ma tę podbudowę na siatce jest najbezpieczniejsza jeżeli ktoś wypadnie z tego toru – dodał.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x