17.5 C
Świecie
środa 22 maja 2024
Strona głównaStyl ŻyciaKoronowo ma swoje audycje. To spora dawka ciekawych informacji

Koronowo ma swoje audycje. To spora dawka ciekawych informacji

Sprawy bieżące dotyczące harcerstwa, koronowskie ciekawostki i dobra alternatywna muzyka. Między innymi te rzeczy można usłyszeć w „Koronowskim CZUWAJ”, czyli audycjach tworzonych przez harcerzy

Audycje nie mają swojego stałego harmonogramu. Zapowiedzi publikowane są m.in. na profilu społecznościowym Hufca ZHP Koronowo. Nagrań można słuchać za pomocą kanału YouTube. Prowadzącym i tworzącym słuchowiska jest pwd. Piotr Jasiek – od niedawna Komendant Hufca ZHP Koronowo. – Pierwsza audycja pojawiła się w kwietniu 2020 r. podczas I Wirtualnego Rajdu „Św. Jerzego” w formacie „Pogaduchy do poduchy” – mówi Piotr. – Było to swego rodzaju przeniesienie do działań wirtualnych takich elementów zwykłego rajdu harcerskiego jak ognisko/świeczowisko, połączonego z wieczorną odprawą instruktorów. Czyli był czas na gawędę, ale i na żarty, muzykę, zabawę. Podobno uczestnikom się podobało, więc jeszcze kilka takich audycji dla mniejszego lub większego grona się pojawiło, aż nastał kolejny rok harcerski 2020/2021, a wraz z nim obostrzenia i dalsza praca zdalna – dodaje nasz rozmówca.

Jak przyznaje pwd. Piotr Jasiek wielką frajdę sprawia mu przygotowywanie i prowadzenie audycji. Pierwsza audycja „Koronowskiego CZUWAJ” pojawiła się w ostatni piątek października 2020 r. Audycje dedykowane są głównie harcerzom, ale nie tylko, gdyż przez pierwsze 50 minut dotyczą treści koronowsko-harcerskich, a po tym prowadzący „wrzuca na luz” i prowadzi „Pogaduchy do poduchy”. Audycje trwają do godziny 22:30, a nieraz nawet do 23:30.

– Od października do czerwca regularnie nadawaliśmy w piątki co dwa tygodnie w tej formule 1h na CZUWAJ i 1,5h na Pogaduchy – mówi pwd. Piotr Jasiek. – Poluzowane obostrzenia, wakacje itd. zmieniły formułę na jedną audycję miesięcznie bez dzielenia audycji na dwie części. Wszystko dzieje się w ramach Harcerskiej Przestrzeni Kulturalnej i ma służyć każdemu słuchaczowi, jako pewnego rodzaju urozmaicenie obecnie niedzielnego wieczoru o treści harcerskie, historyczne, lokalne, ale i kulturalne czy artystyczne. Nie brakuje również wywiadów czy rozmów na żywo z ludźmi, którzy moim zdaniem mają coś ciekawego do przekazania. Przygotowując audycję staram się znaleźć pewien motyw wiodącym wokół którego chciałbym lawirować czy to słownie czy muzycznie, ale też bez napinki. Nie jest to profesjonalne radio, nie zależy od tego niczyja kariera, więc też nie wszystko jest zapięte na ostatni guzik – zaznacza prowadzący.

Co sprawia Piotrowi największą przyjemność? Jak przyznaje z pewnością dzielenie się muzyką. Cały czas zapisuje on co nowego i ciekawego usłyszał, albo co sobie ostatnio przypomniał i chciałby się z tym podzielić z innymi. – Uważam że współcześnie brakuje nam takiej wymiany. Słuchamy często tego co algorytmy nam sugerują albo leci w radiu w komunikacji publicznej, a przecież mamy też drugiego człowieka, zapewne bliższego nam niż radiowy czy cyfrowy odbiornik, który może mieć takie muzyczne skarby ukryte. Koronowskie CZUWAJ wyniknęło z potrzeby chwili, ale także wkładu HPK (Harcerskiej Przestrzeni Kulturalnej) w działania online podczas zdalnej pracy koronowskich harcerzy. Moim zdaniem ta potrzeba minęła, była efemeryczna, tak jak audycje, ale wciąż się pojawiają, gdyż są poniekąd też wspomnieniem tego czasu, tej drobnej przyjemności z okresu lock downu. Może coś więcej z tego wyniknie? – dodaje na zakończenie pwd. Piotr Jasiek.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x