20.3 C
Świecie
niedziela 21 lipca 2024
Strona głównaStyl ŻyciaJak wygląda Tryszczyn z lotu ptaka? Zobaczcie materiał

Jak wygląda Tryszczyn z lotu ptaka? Zobaczcie materiał [WIDEO]

Tryszczyn to jedna z większych miejscowości na terenie gminy Koronowo. Według danych z końca 2021 roku miejscowość była zamieszkiwana przez 1133 osoby

Więcej mieszkańców od Tryszczyna ma tylko Mąkowarsko (1168). Powyżej jednego tysiąca mieszkańców ma jeszcze Wtelno (1031). Dane zawierają osoby posiadające zameldowanie na pobyt stały jak i czasowy.

Przez Tryszczyn przebiega droga krajowa numer 25 oraz krótki odcinek drogi ekspresowej S5. Oprócz tego przepływa rzeka Brda. Znajdują się tutaj liczne ogródki działkowe. Sama historia miejscowości jest niezwykle długa i interesująca. Wieś pierwotnie należała do uposażenia klasztoru byszewskiego. Podarował ją cystersom w 1250 roku skarbnik kujawski Mikołaj. Do tej wsi należały także dwa przysiółki: Knieja i Nenekowa Góra (wsie obecnie zaginione).

Na przełomie września i października 1939 roku w Tryszczynie przeprowadzono serię egzekucji zbiorowych dokonanych przez okupantów niemieckich. Bojówki paramilitarnego Selbstschutzu rozstrzelały w rowach strzeleckich nad Brdą około 900 Polaków i Żydów – mieszkańców Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości, których mordowano w ramach tzw. akcji „Inteligencja” (Intelligenzaktion).

W 1962 roku wybudowano w miejscowości elektrownię wodną.

Ciekawym obiektem jest również schron przeciwatomowy. Budowę rozpoczęto w 1958 roku. Ponad 4 metry pod ziemią ukryto 50 pomieszczeń o łącznej powierzchni 500 m2. Jego głównym założeniem było przechowanie władz województwa na wypadek zagrożenia, w tym także ataku nuklearnego. Do 2015 roku obiekt ten był własnością Urzędu Wojewódzkiego. Później przekazano go Gminie Koronowo. Przez jakiś czas funkcjonowało tu Muzeum Ściśle Tajne. Obecnie obiekt stoi pusty.

Jeżeli wystąpią problemy z odtworzeniem materiału, wideo dostępne jest również tutaj.

Autor filmu: Liberdowo

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie