7.1 C
Świecie
środa 21 lutego 2024
Strona głównaInwestycjeCo z remontem pomnika przy DK 25? Burmistrz przekazał dobre wieści

Co z remontem pomnika przy DK 25? Burmistrz przekazał dobre wieści

Gmina Koronowo szykuje się do remontu Pomnika Chwały Oręża Polskiego znajdującego się przy drodze krajowej numer 25

Pomnik upamiętnia zwycięską Bitwę z Krzyżakami pod Koronowem do której doszło 10 października 1410 roku. Obiekt powstał w 1986 roku. Od tamtego czasu nie były prowadzone większe prace remontowe. Zarówno sam pomnik jak i jego otoczenie uległy już zniszczeniu.

Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski jakiś czas temu zapowiedział remont tego miejsca. O sprawę dopytywała na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koronowie przewodnicząca Katarzyna Szulta-Romaniuk. Burmistrz potwierdził, że remont jest w planach. – Przymierzamy się do tego zadania – wyjaśniał Patryk Mikołajewski. – Mało tego, odnaleźliśmy projektanta i wykonawcę tego pomnika z lat 80-tych. Spotkaliśmy się w urzędzie właśnie z tym panem, który musiał zatwierdzić nasze hipotetyczne zmiany, które chcielibyśmy wnieść w rewitalizację tego pomnika. To jest wymianę np. płyt betonowych na granitowe, żeby to wyglądało inaczej, zrezygnowanie z koncepcji z lat 80-tych doprowadzenia tam gazu, żeby ciągle tam się palił płomień i takie różne były koncepcje w tamtych latach. Zgodził się na większość naszych koncepcji. Zamiast tego gazu np. powiem Państwu, chcemy aby ten pomnik był podświetlany jak Pomnik Grunwaldzki. Na czerwono i biało w nocy, że jadąc szosą 25, żeby to jakoś wyglądało. Oczywiście uporządkowanie tego terenu, uporządkowanie tych tablic informacyjnych, zrobienie tego z materiałów odpornych na różnego typu wandali, ale też na złodziei. Nie możemy wrócić do tego, żeby było tam wszystko z mosiądzu czy brązu, bo to materiał chodliwy w naszej gminie ostatnio – dodał burmistrz.

Jednocześnie skarbnik gminy Alicja Tymek potwierdziła, że pieniądze w budżecie na to zadanie się znajdują. Konkretnie mowa o 100 tys. zł.

fot. exbee

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 Komentarzy
Najpopularniejsze
Najnowsze Najstarsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof Rolicz
Krzysztof Rolicz (@giga19012)
9 lutego 2022 11:07

Polska flaga jest biało czerwona, a nie czerwono biała, wiec chyba w wypowiedzi ktoś pomylił kolejność kolorów.

krul
krul (@krul)
9 lutego 2022 09:48

Czy pomnik będzie neutralny energetycznie ? Nie możemy w dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego zgodzić się na montowanie jakichkolwiek elementów energochłonnych, tylko dlatego, bo ma być bajerancko. Obiekty małej architektury muszą iść naprzeciw oczekiwaniom przeszłego świata i promować neutralność energetyczną.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

2
0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x