8.2 C
Świecie
niedziela 25 lutego 2024
Strona głównaInwestycjeWygląd rynku czy bezpieczeństwo mieszkańców? Radny złożył interpelację

Wygląd rynku czy bezpieczeństwo mieszkańców? Radny złożył interpelację

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koronowie sporo czasu poświęcono wydarzeniom związanym z wichurą, która przeszła przez gminę Koronowo

Wszyscy radni oraz burmistrzowie byli zgodni, że zarówno strażacy, jak i inne służby w tym GCZK zasługują na słowa uznania za udział w usuwaniu skutków wichury. Pojawiły się jednak zastrzeżenia dotyczące posiadanego sprzętu, a raczej jego braku. Chodzi m.in. o agregaty prądotwórcze. Obszerne stanowisko zaprezentował Maciej Szlagowski – radny oraz kierownik wydziału wod-kan ZGKiM w Koronowie. Jak stwierdził wydarzenia dały samorządowcom żółtą kartkę. Jako radny złożył interpelację w sprawie zakupu mobilnych agregatów prądotwórczych o mocy 110 kW w ilości dwóch sztuk dla potrzeb zarządzania kryzysowego w sytuacjach wymagających zasilenia obiektów strategicznych, które powinny mieć zasilanie w momencie jego braku z sieci elektroenergetycznej. – W ostatnim czasie przez teren gminy Koronowo przeszły silne fronty atmosferyczne, a ich występowanie jest coraz częstsze – czytamy w interpelacji. – W związku z tym należy wyposażyć Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w minimum dwa agregaty prądotwórcze przewoźne, żeby w razie potrzeby przetransportować je w miejsce, gdzie będzie potrzebne awaryjne zasilenie w energię elektryczną.

Wydać mniej pieniędzy na rewitalizację rynku

Jako źródło sfinansowania inwestycji na łączną kwotę 300 tys. zł, radny podał obniżenie wartości inwestycji pn. „Rewitalizacja rynku w Koronowie” do wartości 2 mln 700 tys. zł. – Uważam, że bezpieczeństwo mieszkańców gminy Koronowo jest ważniejsze niż piękno i estetyka, która jak najbardziej powinna być realizowana ale po zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców w sytuacji kryzysowej – argumentuje Maciej Szlagowski.

Część radnych popiera Szlagowskiego

Pod interpelacją podpisali się także inni radni: Tomasz Gordon, Katarzyna Szulta-Romaniuk, Małgorzata Szymczak, Elżbieta Mojzesowicz, Patryk Bociek, Stanisław Gliszczyński, Mirosława Holka, Olech Raddatz, Piotr Mitera, Marian Kuropatwiński, Ewa Szymańska i Wojciech Orliński.

ZGKiM ma kupić agregat za własne pieniądze

Jak przekazał zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski gmina ma w planach zakup agregatu o mocy 60 kVa w tym roku, który ma służyć do zasilania obiektów użyteczności publicznej oraz gospodarstw rolnych z inwentarzem żywym pozbawionych zasilania wskutek zdarzeń kryzysowych. W ocenie władz miasta sprzęt, którym dysponuje spółka ZGKiM nie zabezpiecza w pełni zapotrzebowania w sytuacjach kryzysowych. – Spółka jako odbiorca środków z tytułu opłat taryfowych za wodę winna wygospodarować środki na uzupełnienie brakującego sprzętu – twierdzi Sławomir Marszelski.

Kwestia rynku nie została poruszona

Ponadto zakup agregatów zostanie poruszona na najbliższym posiedzeniu Rady Nadzorczej ZGKiM. Czy należałoby obniżyć wartość inwestycji polegającej na przebudowie rynku i zamiast tego kupić agregaty? Do tej kwestii zastępca burmistrza nie odniósł się.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie