19.6 C
Świecie
czwartek 2 maja 2024
Strona głównaKultura i rozrywkaUrodziny Leona Wyczółkowskiego. W Bydgoszczy odbędzie się piknik plenerowy

Urodziny Leona Wyczółkowskiego. W Bydgoszczy odbędzie się piknik plenerowy

Zbliża się 170. rocznica urodzin Leona Wyczółkowskiego – polskiego wybitnego malarza, grafika i rysownika, który szczególnie umiłował sobie pod koronowski Gościeradz. Pochowany został na cmentarzu parafialnym we Wtelnie

Leon Wyczółkowski urodził się 24 kwietnia 1852 roku w Hucie Miastkowskiej w powiecie garwolińskim. W tym roku przypada zatem 170. rocznica jego urodzin. Z tej okazji Bydgoszcz organizuje szereg atrakcji.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wspólnie z Zespołem Szkół Plastycznych w Bydgoszczy zaprasza w sobotę 23 kwietnia od godz. 10.00 do 15.00 do wspólnej zabawy podczas VI edycji pikniku plenerowego organizowanego z okazji urodzin Leona Wyczółkowskiego. W programie m. in.: warsztaty graficzne, fotograficzne i malarskie, wernisaż wystawy, pokazy animacj, oprowadzanie kuratorskie po wystawie oraz liczne konkursy. Poniżej program wydarzenia:

Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7, Wyspa Młyńska

23 kwietnia (sobota) 22 kwietnia , godz. 10:00-15:00

W programie:

10.00 Strukturalne wydruki – warsztaty graficzne (Liceum Plastyczne, grupa zamknięta)

11.00 Portret wewnętrzny. Graficy Mistrzowi na urodziny – wernisaż wystawy (Dom Leona Wyczółkowskiego)

11.00-14.00

– Rozmowy z poezją – współczesna bohema, czyli głosy młodopolskich twórców o sztuce (prezentacja koła teatralnego Liceum Plastycznego)

– Portrety z myślą – weź udział w warsztatowej sesji zdjęciowej z grupą szkolnych fotoreporterów

– Żywa natura Wyczóła – otwarte warsztaty malarskie. Czy martwa natura, może być ŻYWA? Ożywmy jej oblicze energetycznymi kolorami i podejmiemy się tematu w stylu Wyczóła – prawdziwego kolorysty.

– Autoportret z lusterkiem – otwarte warsztaty malarskie. Podążymy za zadumanym i skrytym portretem mistrza na tle morza, z pędzlem i lusterkiem.

– Klatka po klatce – otwarte warsztaty i pokazy animacji poklatkowej

14.00 – 15.15 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Twórczość Leona Wyczółkowskiego” (liczba miejsc ograniczona, zapisy od godz. 11.00 w kasie budynku Domu Leona Wyczółkowskiego)

Konkursy

11.30, 12.30, 13.30 – KOŁO FORTUNY – sprawdź ile wiesz o Leonie Wyczółkowskim i wygraj nagrodę

PATCHWORK – jedno dzieło wielu twórców – zobacz dzieło inspirowane obrazem Wyczóła, stworzone wspólnie przez licea plastyczne w Polsce

Wstęp do muzeum bilet specjalny – 1 zł (zakupiony bilet upoważnia do udziału we wszystkich wydarzeniach).

Związek z Ziemią Koronowską

Warto pamiętać, że w 1922 roku Leon Wyczółkowski przekazał Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu dużą kolekcję swych prac. W zamian otrzymał resztówkę w Gościeradzu, gdzie spędzał przede wszystkim letnie miesiące. To właśnie z lat 1923-1924 pochodzi mała teka „Gościeradz”. Lipy rysował także w Różannie. Zmagania za starym dębem w Nowym Jasińcu omal nie przepłacił życiem. Zmarł w Warszawie 27 grudnia 1936 roku. Trumnę ze zwłokami przewieziono 30 grudnia do Bydgoszczy i wystawiono na Starym Rynku. Z Bydgoszczy kondukt żałobny wyruszył do Wtelna. Na małym wiejskim cmentarzu, blisko swego ulubionego Gościeradza spoczęły zwłoki mistrza.

fot. NAC

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie