12.4 C
Świecie
czwartek 28 marca 2024
Strona głównaHistoria i wspomnienia20 lat od podpisania umowy partnerskiej z gminą Spinetoli. Jak obecnie wygląda...

20 lat od podpisania umowy partnerskiej z gminą Spinetoli. Jak obecnie wygląda współpraca?

11 kwietnia minie dokładnie 20 lat od podpisania umowy o współpracy bliźniaczej pomiędzy gminą Koronowo a włoską gminą Spinetoli

Umowa została podpisana 11 kwietnia 2002 roku w trakcie pobytu we Włoszech delegacji gminy Koronowo z ówczesnym burmistrzem Zygmuntem Michalakiem na czele. W imieniu Spinetoli umowę podpisał burmistrz Emidio Mandozzi. Umowa przewidywała m.in. współpracę w zakresie wymiany informacji i doświadczeń w dziedzinie ochrony środowiska, turystyki i sportu, rolnictwa, kultury i oświaty.

Koronowo szukało partnera

Nawiązanie współpracy pod koniec 2001 roku zaproponował Urząd Marszałkowski w Toruniu. Był to efekt zgłoszenia ze strony Koronowa, chęci współpracy z jednym z regionów w zachodniej Europie. Po kilkumiesięcznej korespondencji pomiędzy zainteresowanymi stronami w dniu 11 kwietnia 2002 roku w Spinetoli, gdzie gościła nasza delegacja podpisano umowę o współpracy. Spinetoli to małe centrum historyczne liczące około 7 tys. mieszkańców. Stolica gminy zachowała część murów zamkowych, szesnastowieczny ratusz, sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej (z roku 1759), Muzeum Kultury Wiejskiej. Wzdłuż wałów rzeki Tronto została zbudowana trasa rowerowo-spacerowa. Gmina znana jest z organizacji Święta Winogron, z defiladą wozów wiejskich pełnych winogron.

Współpraca była owocna

Dawniej współpraca pomiędzy tymi dwoma gminami była bardzo owocna. Organizowano m.in. wyjazdy do Włoch. Na jednym z takich byli młodzi piłkarze Victorii Koronowo, którzy rywalizowali z włoskimi zespołami w turnieju piłkarskim. Delegacje z Włoch przyjeżdżały również do Koronowa. Zagraniczni goście brali m.in. udział w spotkaniu z burmistrzem, zwiedzali miasto, odwiedzali lokalne firmy, pływali statkiem wycieczkowym po Zalewie Koronowskim.

Nie tylko Spinetoli

Oprócz Spinetoli, gmina Koronowo posiada umowy partnerskie z Senden w Niemczech oraz Czarnym Borem w Litwie. Podczas 645. urodzin miasta do Koronowa przybyli przedstawiciele wszystkich zaprzyjaźnionych gmin (zdjęcie główne).

„Współpraca zagraniczna ma dla naszej gminy znaczenie”

Obecnie od kilku lat kontakty nie są utrzymywane. W październiku ubiegłego roku radny Stanisław Gliszczyński dopytywał władze gminy o szczegóły dot. współpracy. – Współpraca zagraniczna ma dla naszej gminy znaczenie, chcemy ją kontynuować i warto byłoby ją odświeżyć – przekazał wtedy burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – Rok 2021 jest rzeczywiście okazją do uczczenia 20-lecia współpracy z naszym partnerem na Litwie, jednak panująca sytuacja pandemiczna nie sprzyja organizacji spotkań i wydarzeń, szczególnie zagranicznych. O naszych partnerach zagranicznych – litewskich, ale także niemieckich i włoskich pamiętamy np. przy okazji świąt, organizacji ważnych przedsięwzięć, które mogłyby odbywać się z udziałem przedstawicieli. Warto podkreślić fakt, że współpraca zagraniczna wymaga zainteresowania obu stron, odświeżenia i zależy nam na jej kontynuacji. Doskonałą okazją do wspólnego spotkania będzie na pewno przypadająca w roku 2023, 655 rocznica nadania praw miejskich miastu Koronowo i z pewnością wystąpimy z zaproszeniem do wspólnego świętowania. Być może wcześniej pojawi się możliwość do wymiany doświadczeń, omówienia współpracy i z niej skorzystamy. 5, jubileuszowa edycja Koronowo MTB Maraton może okazać się powodem do sportowego spotkania i warto się nad tym zastanowić i przy sprzyjających warunkach zorganizować spotkanie. Mając powyższe na uwadze, chcąc zacieśnić kontakty z partnerami zagranicznymi, podejmiemy kroki, aby ta współpraca trwała i się rozwijała – zadeklarował w ubiegłym roku włodarz gminy Koronowo.

Fot. archiwum UM

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie