18.1 C
Świecie
piątek 19 lipca 2024
Strona głównaNa sygnaleProces w sprawie znanej firmy. Byli głównymi sponsorami imprezy biegowej w Koronowie

Proces w sprawie znanej firmy. Byli głównymi sponsorami imprezy biegowej w Koronowie

W bydgoskim sądzie okręgowym odbyło się pierwsze posiedzenie przed rozpoczęciem procesu głównego w sprawie oszustw jakie prokuratura zarzuca byłemu kierownictwu spółki Składy Węgla.pl. To ta firma była głównym sponsorem III edycji Biegu im. Braci Mikrutów w Koronowie, która odbyła się w 2013 roku. Rok później doszło do pierwszych aresztowań osób związanych ze Składami Węgla.pl

– Z inicjatywy i na polecenie kierującego grupą Marcina W. prowadzona przez wiodącą spółkę sieć sprzedaży węgla kamiennego została wykorzystana do stworzenia procederu tak zwanych nadstanów – przekazała Gazecie Pomorskiej Agnieszka Adamska-Okońska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. – Mechanizm polegał na systemowym wprowadzaniu zasady oszukiwania odbiorców poprzez niedoważanie sprzedawanego węgla oraz wprowadzanie ich w błąd, między innymi przez zapewnianie w rozmowach z klientami, że węgiel jest z polskich kopalń, co było niezgodne z prawdą. W rzeczywistości pochodził z Rosji. Zapewniano też, że towar jest pełnowartościowy, tymczasem dodawano do niego rozdrobnione kamienie, muł węglowy, czy dolewano wody – dodaje rzeczniczka.

Akta śledztwa liczą ponad 700 tomów, a sam akt oskarżenia prawie 700 stron. Za udział w grupie przestępczej odpowie 10 spośród oskarżonych osób. Jak informuje Gazeta Pomorska w 2014 roku zatrzymano 12 osób. Wśród nich znaleźli się Marcin W., założyciel i dyrektor generalny firmy, Arkadiusz Miłosz P., prezes oraz m.in. radca Tomasz P. Marcin W. usłyszał m.in. zarzuty kierowania grupą przestępczą, a jego pracownicy – oszustw, wyłudzania podatku VAT i wyprania około 85 mln zł.

Tymczasem podczas pierwszego posiedzenia obrona złożyła wniosek o wyłączenie postępowania z bydgoskiego sądu i przeniesienie sprawy do Warszawy. Decyzja może zapaść nawet za kilka miesięcy.

Składy Węgla.pl miały swoją siedzibę w Białych Błotach. W 2013 roku roku firma była głównym sponsorem III edycji Biegu im. Braci Mikrutów w Koronowie.

Fot. archiwum policji

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie