13.1 C
Świecie
czwartek 13 czerwca 2024
Strona głównaSliderGłówny tematPremier Mateusz Morawiecki odwiedził nasz powiat. O czym była mowa?

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził nasz powiat. O czym była mowa?

Wczoraj – 19 sierpnia – premier Polski Mateusz Morawiecki przybył do naszego województwa. W planie znalazła się także wizyta w powiecie bydgoskim

Pobyt w naszym regionie oficjalnie zaczął się w przedsiębiorstwie PESA Bydgoszcz S.A – jednego z największych producentów maszyn szynowych. – Jeszcze kilka lat temu była na skraju bankructwa i groziła jej upadłość – zauważył premier. – W trudnym okresie dla pracowników Polski Fundusz Rozwoju zaangażował się w restrukturyzację firmy i pomoc. Dzisiaj to jest prawdziwy diament polskiego przemysłu – dodał.

Następnie Morawiecki udał się do powiatu bydgoskiego. Tam w Kruszynie (gm. Sicienko) spotkał się m.in. z samorządowcami. Spotkanie było zamknięte dla mediów, jednak wiadomo, że rozmowy dotyczyły Polskiego Ładu. – W trakcie spotkania Pan Premier m.in. zapowiedział, iż rząd w ciągu dwóch tygodni przygotuje ustawę, w której przekazane zostanie wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego łącznie 8 miliardów złotych (w IV kwartale tego roku na poczet wydatków przyszłorocznych) – przekazał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. – W wyniku tej zmiany dochody bieżące samorządów będą wyższe o ok. 4,6% w przyszłym roku niż te zaplanowane przez same samorządy 5 maja tego roku. Warto także dodać, iż tylko w ramach Programu Inwestycji Strategicznych do samorządów trafi 20 mld zł. Wśród istotnych rozwiązań są również te, o które apelowali sami samorządowy: gwarantowany poziom dochodów z tytułu PIT i CIT co najmniej na poziomie roku poprzedniego, wprowadzenie reguły stabilizującej dochody samorządowców, nowa subwencja inwestycyjna – przekazywana samorządom co roku, uproszczenie systemu tzw. „janosikowego” – wylicza Mikołaj Bogdanowicz.

Tego samego dnia premier odwiedził jeszcze Kruszwicę, gdzie trwa budowa mostu, który w przyszłości stanie się częścią obwodnicy Kruszwicy.

Fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x