13.1 C
Świecie
czwartek 13 czerwca 2024
Strona głównaAktualnościOdpust i Święto Wojska Polskiego w Koronowie. Wiemy w kogo wcielił się...

Odpust i Święto Wojska Polskiego w Koronowie. Wiemy w kogo wcielił się burmistrz

15 sierpnia przy bazylice mniejszej w Koronowie odbył się odpust połączony ze Świętem Wojska Polskiego

Na wydarzeniu w specjalnie przygotowanej kreacji pojawił się burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. Następnie na swoim prywatnym profilu społecznościowym przeprowadził on konkurs. Zadaniem uczestników było wytypowanie postaci w którą wcielił się burmistrz. Wśród odpowiedzi mieszkańców padały takie nazwiska jak Nikodem Dyzma, Ignacy Mościcki, Stanisław Wojciechowski, Gabriel Narutowicz, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos.

– Niestety prawidłowa odpowiedz nie padła… A brzmi ona: Lucjan Kosidowski burmistrz 1930-1934 – przekazał Patryk Mikołajewski.

Kim dokładnie był Lucjan Kosidowski? Urodził się on 26 grudnia 1899 roku. Z zawodu był adwokatem. Znany był z doskonałej organizacji. Był wieloletnim prezesem koronowskiego oddziału Bydgoskiego Powiatowego Komitetu WF i PO. Patronował także miejscowemu kołu Ligi Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej. Funkcję burmistrza Koronowa objął w 1934 roku po Franciszku Wodniczaku, którego przez ostatnie cztery lata był zastępcą. Jego karierę przerwał tragiczny wypadek samochodowy, który wydarzył się w okolicach Stopki 19 marca 1936 roku. Wracający z Bydgoszczy samochód burmistrza wpadł na drzewo, w wyniku czego na miejscu zginął kierowca, a syn burmistrza 11-letni Włodzimierz zmarł po przewiezieniu do szpitala. W wypadku ucierpiała również opiekunka p. Gertruda Modra (złamanie obu nóg i uraz głowy). Sam burmistrz doznał rozległych obrażeń. Zmarł w szpitalu 18 maja 1936 roku. Po wielu latach jego córka wspominała, że przyczyną wypadku był defekt kierownicy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x