8.2 C
Świecie
niedziela 25 lutego 2024
Strona głównaAktualnościLive z burmistrzem Koronowa. Na jakie pytania odpowiadał Patryk Mikołajewski?

Live z burmistrzem Koronowa. Na jakie pytania odpowiadał Patryk Mikołajewski?

Dzisiaj za pomocą profilu społecznościowego Gminy Koronowo odbył się live czat na żywo z burmistrzem Koronowa Patrykiem Mikołajewskim

Na samym początku włodarz zaprosił na obchody Święta Niepodległości. Burmistrz podziękował także wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczny budżet obywatelski.

Następnie Patryk Mikołajewski poinformował o uzyskanych dotacjach ze środków zewnętrznych w tym roku. Według przekazanych informacji udało się pozyskać 19 mln 782 tys. zł. Fundusze pozyskano na takie zadania jak: budowa ulicy Zbożowej w Koronowie, zabezpieczenie osuwiska na ul. Tucholskiej w Koronowie, budowa wodociągu na ul. Wiśniowej w Koronowie, przebudowa i nadbudowa Punktu Informacji Turystycznej w Koronowie, miejsce rekreacji w Glinkach, przebudowa ulicy Ogrodowej w Koronowie, budowa sieci wodociągowej Łąsko Wielkie-Wilcze, przebudowa świetlicy wiejskiej w Więzownie, termomodernizacja świetlicy wiejskiej w Wilczu.

Potem burmistrz przeszedł do odpowiedzi na pytania mieszkańców. Można było je zadawać przed spotkaniem oraz w czasie jego trwania. Jedno z pytań dotyczyło podsumowania zebrania w Buszkowie dotyczącego budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż drogi krajowej numer 25. – Uważam spotkanie za bardzo dobre – mówił samorządowiec. – Bardzo dziękuję tym, którzy zbierali podpisy. To jest bardzo dobra inicjatywa i według słów dyrektora Antoniaka z GDDKiA, który był obecny na tym spotkaniu to mają zielone światło z Warszawy, aby poprawiać bezpieczeństwo na tym odcinku. Co mnie osobiście zdziwiło to biorą pod uwagę odcinek Gościeradz-Mąkowarsko, a nie Nowy Dwór-Mąkowarsko – zaznaczył Patryk Mikołajewski.

Sporo pytań dotyczyło uruchomienia linii podmiejskiej z Bydgoszczy do Koronowa. Jak poinformował burmistrz trwają prace nad tym, aby stworzyć linię Koronowo-Bożenkowo. Pozwoli to dopiąć się do linii MZK. – Samo MZK dla gminy Koronowo, czyli jak ma to gmina Osielsko, to wyliczono nas na około 700 tys. zł. Nie jesteśmy w stanie podjąć rękawicy i takich wielkich pieniążków zapłacić.

W wielu przypadkach burmistrz tłumaczył mieszkańcom, że dane drogi i obszary nie należą w administrowaniu Urzędu Miejskiego w Koronowie jak np. trasa z Koronowa do Serocka, gdzie mieszkańcy chcieliby ścieżki rowerowej. Tak samo nie może „zdjąć śrub” z progów zwalniających w Samociążku. Ponadto gmina nie może wyremontować Pałacu Opata, który jest własnością Skarbu Państwa.

Włodarz odniósł się także do sprawy właściciela dna Zalewu Koronowskiego. – Właścicielem zalewu jest Skarb Państwa – mówił. – Zalew Koronowski nie ma niestety zarządcy. Zarządcą mienia Skarbu Państwa może być albo starostwo, albo wojewoda. Tutaj mamy rozgraniczenie jeszcze takie problematyczne, że właściwie Wody Polskie chciałyby się przyznać do odcinka płynącej wody, czyli starorzecza odcinka Brdy, a to co kolokwialnie mówiąc się rozlało to jest woda stojąca – to nie ma żadnego zarządcy. Ani starosta, ani wojewoda w tej sprawie się nie zainteresowali. Nie wypracowano żadne konsensusu. Jesteśmy w kropce. Sprawa musi rozstrzygnąć się na stopniu ministerialnym, na pewno nie na samorządowym – zaznaczył.

Dużo pytań dotyczyło także remontów dróg. Zdaniem Patryka Mikołajewskiego w tym momencie wykonywanych jest 25 projektów na przeszło 20 kilometrów dróg i najpierw trzeba wykonać te inwestycje, aby myśleć o kolejnych drogach.

Na jakim etapie jest przygotowanie remontu ul. Dworcowej i Kotomierskiej? To pytanie również kilkakrotnie zostało zadane. Tu także burmistrz przypomniał, że jest to droga krajowa. Gmina nie ma wpływu na remont tej drogi. Włodarz przekazał jednak, że jest robiony projekt i ma być on gotowy do końca tego roku. Ponadto przekazał, że przejście dla pieszych przy sklepie Lewiatan ma zostać przesunięte w rejon ul Strumykowej i Nadrzecznej.

Jeżeli chodzi o stare koryto Brdy znajdujące się w Koronowie to Patryk Mikołajewski poinformował, że Wody Polskie są zainteresowane tym, aby miasto Koronowo przejęło ten odcinek (od tamy do Samociążka).

Burmistrz odniósł się także do rewitalizacji rynku i czy będą prowadzone w tym zakresie konsultacje z mieszkańcami. – W swoim czasie myślę, że będą jakieś konsultacje – odparł.

Co z szaletem miejskim? – to jedno z kolejnych pytań. – Nie możemy reaktywować szaletu koło poczty, gdyż znajduje się w pasie drogowym drogi krajowej numer 56 i przy remoncie tej drogi będzie on zlikwidowany. Zrobiliśmy projekt budowlany bodajże w 2019 roku, będzie zlokalizowany szalet przy ul. Tucholskiej.

Od wielu lat w Koronowie mówi się także o budowie basenu. Takie pytanie również padło podczas czatu. – Nie chciałbym martwić, ale na pewno na razie na ten basen nie możemy liczyć ze względu na to, że koszta utrzymania takiego basenu jak w Osielsku tj. około 1 mln – 1 mln 800 tys. zł rocznie. Wybudować jest łatwo, ale utrzymać go wówczas będzie niezwykle ciężko.

Spotkanie trwało 80 minut.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x