17.5 C
Świecie
środa 22 maja 2024
Strona głównaAktualnościCegielnia Stopka zabezpiecza niebezpieczne osuwisko. Część drzew runęła

Cegielnia Stopka zabezpiecza niebezpieczne osuwisko. Część drzew runęła

W ostatnim czasie przy wyrobisku iłu w Okolu powstało osuwisko. Runęła znajdująca się tam droga polna oraz część drzew z terenu leśnego

W sprawę już w kwietniu tego roku zaangażował się radny Rady Miejskiej w Koronowie Piotr Mitera. Na sesji złożył on interpelację w sprawie podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie osuwiska i ustalenia przyczyn takiego stanu rzeczy.

– Od kilku lat firma Cegielnia Stopka z siedzibą w Okolu prowadzi prace polegające na odkrywkowej kopalni gliny – czytamy w interpelacji. – Działalność ta spowodowała w ostatnim czasie osunięcie się drogi dojazdowej do gruntów rolnych uniemożliwiając tym samym przejazd. Ponadto część drzew znajdujących się na terenie leśnym runęła do wyrobiska. Po pęknięciach ziemi widać, że możliwe jest dalsze rozprzestrzenianie się osuwiska – zaznacza radny Mitera.

Odpowiedzi udzielił zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski. – Informuję, że jest to osuwisko powstałe z powodu eksploatacji iłu – jest szkodą górniczą, co reguluje art. 144 – 152 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze. Zdarzenie to w dniu 22 kwietnia 2021 r. zostało zgłoszone do Geologa Powiatowego w Starostwie Powiatowym w Bydgoszczy, który w tej sprawie zwrócił się do Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku. Sprawa w toku postępowania – przekazał Sławomir Marszelski.

Od tamtego czasu ciężki sprzęt nawozi spore ilości ziemi w okolicach osuwiska. Równany jest teren oraz pojawiły się betonowe kręgi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x