5.9 C
Świecie
sobota 27 kwietnia 2024
Strona głównaAktualnościZastępcy burmistrza Koronowa byli zaskoczeni pytaniami radnych. - Mieszkańcom należą się informacje...

Zastępcy burmistrza Koronowa byli zaskoczeni pytaniami radnych. – Mieszkańcom należą się informacje – apelował radny

W minioną środę odbyła się LIII sesja Rady Miejskiej w Koronowie, Pod koniec obrad doszło do wymieniany zdań pomiędzy zastępcami burmistrza a radnym Piotrem Miterą

Jeszcze do niedawna jednym z punktów podczas obrad Rady Miejskiej w Koronowie były zapytania, wnioski i informacje, a także składanie interpelacji. W czasie trwania sesji burmistrz lub jego zastępcy udzielali odpowiedzi. Jeżeli pytania były zbyt szczegółowe to odpowiedzi były udzielane na piśmie.

Zmiany w statucie

Od jakiegoś czasu punkt ten nazywa się „Wolne wnioski i informacje”. Jak się okazuje zmiany są spowodowane nowym statutem gminy. Nad nowym statutem pracowali radni. Na październikowej sesji radny Piotr Mitera zwracał uwagę, że powinny odbyć się dalsze prace nad nowym statutem. – Moja opinia jest taka, że było wystarczająco dużo spotkań w tym zakresie – skwitowała sprawę przewodnicząca Katarzyna Szulta-Romaniuk. Przewodnicząca Komisji Statutowej Elżbieta Mojzesowicz zaznaczyła, że w tej kwestii odbyło się wiele spotkań, a Komisja Statutowa pracowała bardzo uczciwie. Ostatecznie radni zgodzili się na zmiany, jednak nie jednogłośnie. Za zmianami byli radni Patryk Bociek, Henryk Borowicz, Tomasz Gordon, Bogusław Guziński, Katarzyna Karwat, Artur Koper, Elżbieta Mojzesowicz, Sławomira Polewana, Ilona Pubanc, Tomasz Skotnicki, Katarzyna Szulta-Romaniuk, Małgorzata Szymczak, Mariusz Weleziński. Przeciwni byli Stanisław Gliszczyński, Mirosława Holka, Marian Kuropatwiński, Piotr Mitera, Wojciech Orliński i Maciej Szlagowski. Od głosu wstrzymała się Ewa Szymańska.

Burmistrzowie odpowiadali na pytania

Pomimo, że oficjalnie w porządkach obrad na sesji nie było punktu „zapytania” to radni je zadawali, a burmistrz lub jego zastępcy bez problemów odpowiadali na interesujące radnych tematy. Tak było do ostatniej sesji, która odbyła się w środę. Radni pytali m.in. o agregaty prądotwórcze, drogi, plażę w Pieczyskach, teren rekreacyjno-sportowy w Samociążku, schron w Tryszczynie, bezpieczeństwo na drodze krajowej numer 25, zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Koronowie, światłowody.

„Statutu trzeba przestrzegać”

– Jestem troszeczkę przebiegiem tego punktu zdziwiony – mówił na sesji zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski. – Otóż od wejścia w życie nowego statutu przesądzono, że interpeacje, zapytania są składana na piśmie. Wyłącznie na piśmie. Punkt jest zatytułowany „Informacje, wolne wnioski”. Statutu trzeba przestrzegać – dodał.

„Nie mamy tego wszystkiego w głowie od A do Z”

Ostatecznie zastępcy burmistrza częściowo odpowiedzieli na pytania radnych. Do słów Sławomira Marszleskiego odniósł się radny Piotr Mitera. Jego zdaniem mieszkańcom należą się informacje. Przewodnicząca Katarzyna Szulta-Romainiuk stwierdziła, że do tematu powróci się po sesji. – Poniekąd rozumiem Państwa ciekawość na jakim etapie jest dane zadanie inwestycyjne, ale myślę, że lepiej i sprawniej będzie takie pytania zadawać chociażby na komisjach, bo to nie da się tak, że przyniesiemy segregatory i będzie Państwu odpowiadać na dany moment – przekonywał Sławomir Marszleski. Ponadto zastępca burmistrza Piotr Kazimierski zaznaczył, że „nie mamy tego wszystkiego w głowie od A do Z” i potrzeba czasu, aby rzetelnie odpowiedzieć.

Jak wygląda sytuacja w innych gminach?

Postanowiliśmy zatem sprawdzić jak sprawa wygląda w innych gminach powiatu bydgoskiego. W sąsiednim Dobrczu w porządku obrad znajdziemy punkty „Interpelacje i zapytania” oraz „Wolne wnioski”. Na bieżąco ze strony wójta udzielane są odpowiedzi i często prowadzona jest dyskusja na różne tematy. W Osielsku jest tylko punkt „Wnioski”. W Sicienku istnieje punkt „Wolne wnioski”, a władze odpowiadają na zadane przez radnych pytania. Konkretny punkt istnieje w Białych Błotach, gdzie sprawa wygląda jasno, gdyż punkt opisany jest jako „Wolne wnioski i zapytania wraz z odpowiedziami”. Dyskusje prowadzone są także w Nowej Wsi Wielkiej, gdzie jest punkt „Interpelacje, zapytania, wnioski i oświadczenia radnych”, a ponadto „Sprawy różne”. W Dąbrowie Chełmińskiej na sesjach jest punkt „Odpowiedzi i interpelacje” oraz „Sprawy różne”. Natomiast w Solcu Kujawskim widnieje punkt „Wolne głosy i wnioski”. Tu władze udzielają odwiedzi na sesji, a jeżeli nie posiadają takich informacji to odpowiedzi udzielają na piśmie.

5 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 Komentarzy
Najpopularniejsze
Najnowsze Najstarsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Prawdziwy Krzyżak
Gość
Prawdziwy Krzyżak
6 marca 2022 12:09

To ściema bali się co powie ich szef bo to on decyduje kto w Koronowie zasługuje na odpowiedz . Taka kultura ale jeszcze 19 miesięcy i Góra stanie się kałużą .

Moja opinia
Gość
Moja opinia
26 lutego 2022 11:53

Szanowni Państwo jeżeli jest Taki organ powołany jak komisja skarg i wniosków, która rozpatruje skargi na burmistrza i przekazuje radnym do podjęcia uchwały lub nie . To znaczy że w kwestii prawnej pan Mikołajewski z zastępcami podłego Radnym . Sesje są od tego aby Radni mogli rozwiązywać w sposób demokratyczny w Państwie RP sprawy publicznie stad nie tylko została wniesiony zapis sesji obrazu obrad ale i dźwięku . Dziwne że wice burmistrzowie mają jakieś pretensje do jawności prac wykonywanych w imię dobra i wspólnoty majątkowej organów Państwowych . Nie tylko Panowie burmistrzowie ale i przewodnicząca rady która w mojej ocenie… Czytaj dalej »

Moja opinia
Gość
Moja opinia
26 lutego 2022 11:55
Odpowiedz  Moja opinia

Podlega radnym Rady Miasta ( uwaga błąd w pisowni )

Bogdan Drozdowski
Gość
Bogdan Drozdowski
26 lutego 2022 22:12
Odpowiedz  Moja opinia

„jest Taki organ powołany jak komisja skarg i wniosków, która rozpatruje skargi na burmistrza i przekazuje radnym do podjęcia uchwały lub nie.” Z całym szacunkiem dla Pani/Pana ?, ale w Gminie Koronowo tak to nie działa. Przykładem jest moja sprawa. Na posiedzeniu Rady Miejskiej w dniu 27 września 2019 r., pomimo gwałtownego sprzeciwu p. Marszelskiego, uzyskałem prawo głosu i przedstawiłem problem zadłużenia Gminy Koronowo wobec Wspólnoty Mieszkaniowej w Samociążku. Ówczesny przewodniczący Pan Gliszczyński uznał, że problem został wystarczająco „naświetlony” i wskazał bym przedstawił sprawę na piśmie i przedłożył je Radzie. Radny Skotnicki, w przerwie posiedzenia zapewniał mnie, że z mojej… Czytaj dalej »

To prawda
Gość
To prawda
27 lutego 2022 00:10

Przyznaje że Pani przewodnicząca to najsłabsze ogniwo w dziejach Koronowa .

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

5
0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x