16.3 C
Świecie
niedziela 14 lipca 2024
Strona głównaAktualnościWitold Budnicki z Koronowa cierpi na nieuleczalną chorobę. Możesz mu pomóc w...

Witold Budnicki z Koronowa cierpi na nieuleczalną chorobę. Możesz mu pomóc w leczeniu

Witold Budnicki z Koronowa ma 37 lat. Zawsze był aktywnym człowiekiem. Uwielbiał ruch i sport. Wiele radości sprawiała mu jazda rowerem. Lubił podróżować, dbał o zdrowie i kondycję…

– Sześć lat temu spotkała mnie ogromna radość – urodziła się moja córeczka Zuzia – mówi Witold. – Zamierzałem ją chronić, pokazać jej świat i robić wszystko, żeby być dla mojego dziecka najlepszym tatą na świecie. W moich planach byłem jednak sprawnym tatą… Choroba dała o sobie znać, kiedy złamałem nogę. Po prostu straciłem równowagę… Ja, zdrowy, wysportowany mężczyzna, zacząłem się nagle przewracać. Wyboista droga do diagnozy przyniosła odpowiedź, której nie spodziewał się nikt… Cierpię na SLA, stwardnienie zanikowe boczne. Choroba była ze mną i przyczajona czekała tylko na to, żeby zaatakować… – dodaje mężczyzna.

SLA to choroba zwyrodnieniowa, dotycząca wszystkich układów ciała. Prowadzi do porażenia neuronów, a w konsekwencji do zaniku mięśni i niedowładu różnych części ciała… Mięśni, nie tylko odpowiedzialnych za ruch, ale też za połykanie, mówienie i oddychanie. Chory dzień po dniu traci sprawność i samodzielność oraz wszystkie umiejętności ciała. Przestaje ruszać nogami, rękami, jeść, mówić, chodzić… Na końcu porażeniu ulegają mięśnie odpowiedzialne za oddychanie. To choroba śmiertelna, nie ma na nią lekarstwa.

Jeszcze dwa lata temu Witold chodził o kulach. Teraz porusza się o chodziku. – Choroba postępuje… Robię wszystko, żeby ją powstrzymać – przyznaje 37-latek. – Wciąż nie pogodziłem się z tym, jaki los mnie czeka – to właśnie ta niezgoda daje mi siłę do walki. Mówią, że choroba jest nieuleczalna, ale ja wierzę, że da się spowolnić jej postęp. Aby powstrzymać przebieg choroby, potrzebuję ciągłej wyspecjalizowanej rehabilitacji. To jedyna broń, jaką mam… Tylko ona pozwoli mi kupić czas i przedłużyć życie. To jedyny sposób, by zatrzymać wciąż postępującą chorobę. Niestety, rehabilitacja kosztuje. Aby wciąż ją mieć i dzięki temu walczyć i żyć, potrzebuję Twojej pomocy.

Zbiórkę na leczenie i rehabilitację Witolda prowadzona jest za pomocą portalu siepomaga.pl. Szczegóły dostępne są tutaj.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x