4.4 C
Świecie
czwartek 29 lutego 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaZmarł ksiądz z koronowskiego dekanatu. Miał 56 lat

Zmarł ksiądz z koronowskiego dekanatu. Miał 56 lat

13 maja w wieku 56 lat zmarł ksiądz Andrzej Danielski – proboszcz Parafii św. Jakuba Apostoła w Niewieścinie (gm. Pruszcz) wchodzącej w skład dekanatu koronowskiego

Ksiądz Danielski urodził się 8 marca 1966 roku w Pszczółkach koło Gdańska. Ochrzczony został w kościele parafialnym w Godziszewie (pow. starogardzki), gdzie jego tata Jan był organistą. Później rodzina Danielskich mieszkała w Śliwicach, a następnie w Brodnicy. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 roku w Pelplinie. Pierwszą posługę pełnił w Starogardzie Gdańskim. Po dwóch latach przeszedł do parafii w Tczewie. Tam stworzył Dziecięcy Chór Biedronki, obecnie działający z licznymi oddziałami w Polsce północnej. W tym czasie ks. biskup Jan Bernard Szlaga mianował go Diecezjalnym Duszpasterzem Scholi Liturgicznych i Chórów Dziecięcych w Diecezji Pelplińskiej. Proboszczem w Niewieścinie (gm. Pruszcz) był od października 2004 roku.

„Bez Ciebie zupełnie nic nie byłoby takie samo w życiu każdego z nas”

Założone przez ks. Danielskiego „Biedronki” to sieć chórów dziecięcych działających przy parafiach, szkołach i domach kultury. Funkcjonują w całej Polsce północnej od Łeby po Bydgoszcz. Koncertują natomiast w całej Europie. – My – Twoi przyjaciele (byłe Biedronki, przyjaciele chóru) staraliśmy się zawsze pokazać Ci, jak wiele dla nas znaczysz, w ostatnich tygodniach była to nasza obecność i modlitwa – przekazał Chór Biedronki z Tczewa. – Wierzymy, że widziałeś i wiedziałeś, że bez Ciebie zupełnie nic nie byłoby takie samo w życiu każdego z nas.

Ksiądz od uśmiechu

1 lutego 2019 roku duchowny otrzymał Order Uśmiechu. Uroczystość wręczenia odbyła się w Osieku koło Brodnicy (diecezja toruńska). Order Uśmiechu przyznawany jest w przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu, mieszczącą się w Warszawie. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości.

Prezes w Niewieścinie

Oprócz tego ks. Danielski był katechetą w szkole w Karolewie oraz prezesem Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Niewieścienie. – Z głębokim żalem zawiadamiamy, że po długiej i ciężkiej chorobie, 13 maja, odszedł do wieczności nasz zasłużony ks. Prezes, śp. Andrzej Danielski. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie – przekazało stowarzyszenie.

Uroczystości pogrzebowe

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 18 maja w Niewieścinie o godz. 19:30 eskortą pod przewodnictwem ks. kan. Wiesława Wiśniewskiego – dziekana dekanatu koronowskiego. Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny w czwartek 19 maja o godz. 12:00. Ciało zmarłego kapłana spocznie na cmentarzu parafialnym w Niewieścinie. Różaniec będzie odmawiany w sobotę, niedzielę, poniedziałek i wtorek w kościele w Niewieścinie o godz. 19:00.

fot. Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Niewieścinie

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie