13.1 C
Świecie
czwartek 13 czerwca 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaZasłużony dla Koronowa. Kolejna postać została upamiętniona

Zasłużony dla Koronowa. Kolejna postać została upamiętniona

Na początku roku władze gminy zainicjowały akcję „Zasłużony dla Koronowa” w ramach której upamiętniane są postacie spoczywające na cmentarzu parafialnym w Koronowie

Pierwsze tabliczki „Zasłużony dla Koronowa” pojawiły się 26 stycznia 2022 roku. Data ta nie była przypadkowa. W tym dniu obchodzone były dwie rocznice: 102. powrotu do Macierzy oraz 77. wyzwolenia spod okupacji hitlerowskiej.

W sumie upamiętnionych zostało 16 osób: Józef Szews, Stanisław Chylarecki, Aleksander Zawacki, Wiktor Treder, Wiktoria Moschal, Edwin Olejnik, Józef Szczupacki, Stanisław Szukalski, Edmund Baier, Lucjan Kosidowski, Stefan Kortz, Ignacy Nowak, Franciszek Tywuschik, Antoni Gollnik, Wacław Gogoliński, Tadeusz Multański.

Wczoraj (24 kwietnia) przy okazji Biegu im. Braci Mikrutów upamiętniona została kolejna osoba. To jeden z patronów biegu Albin Mikrut. Urodził się on 26 stycznia 1910 roku we wsi Wiewiórka koło Tarnowa. Już od najmłodszych lat upodobał sobie lekkoatletykę. Oprócz tego grał w piłkę nożną i uprawiał gimnastykę. Podczas służby wojskowej w latach 1931-32 na terenie ówczesnego Okręgu Wojskowego w Toruniu dał się poznać jako znakomity i dojrzały dziesięcioboista zajmując w zawodach okręgowych zdecydowanie pierwsze miejsce. Była to przepustka do bardziej prestiżowych zawodów w Polsce. W 1935 roku w Bydgoszczy zdobył tytuł Mistrza Polski w pięcioboju. W 1937 roku na Ogólnym Zlocie Sokołów w Katowicach wywalczył mistrzostwo Związku. Przez wiele lat okresu międzywojennego należał do ścisłej kadry dziesięcioboistów polskich. Co ciekawe stał na bramce koronowskiego Sokoła w rozgrywkach Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Był to skromny człowiek pracujący na roli. Po wojnie był członkiem pierwszej Rady Nadzorczej GS Koronowo (1945 rok). Zmarł 18 marca 1990 roku w wieku 80 lat.

Podczas wczorajszej uroczystości na cmentarzu parafialnym wzięli udział m.in. burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski, przewodnicząca Rady Miejskiej w Koronowie Katarzyna Szulta-Romaniuk, radny Rady Miejskiej w Koronowie Tomasz Skotnicki, prezes Gminnej Spółdzielni Sampomoc Chłopska w Koronowie Wiesław Gancarek, poseł Ewa Kozanecka oraz rodzina Albina Mikruta.

Fot. Gmina Koronowo

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie