13.1 C
Świecie
czwartek 13 czerwca 2024
Strona głównaKultura i rozrywkaWydarzenia w gminie Koronowo w 2022 roku. Co jest planowane?

Wydarzenia w gminie Koronowo w 2022 roku. Co jest planowane?

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa z impetem ruszyły wszelkie wydarzenia kulturalno-społeczne. Postanowiliśmy sprawdzić jakie wydarzenia odbędą się w tym roku na terenie gminy Koronowo

Już w najbliższą majówkę Urząd Miejski w Koronowie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie zapraszają do uczestnictwa w uroczystych obchodach Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja. 2 maja odbędzie się marsz biało-czerwony. Początek o godz. 11:00 na skwerze przy ul. Paderewskiego. Dzień później (3 maja) o godz. 12:30 rozpocznie się msza święta w koronowskiej bazylice mniejszej podczas której wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Po mszy odbędą się występy sekcji wokalno-instrumentalnych oraz zespołu BeatBand działających przy MGOK.

Dzień Strażaka w Koronowie

Na 4 maja zaplanowano także Dzień Strażaka. O godz. 16:45 odbędzie się zbiórka uczestników przy hali MGOSiR. Następnie uformowana kolumna wyruszy do kościoła św. Andrzeja. Tam odprawiona zostanie msza święta. O godz. 18:15 planowany jest powrót na ul. Wąskotorową, gdzie odbędzie się część oficjalna tj. raport, powitanie gości, wręczenie odznaczeń, dyplomów i nagród, wystąpienia gości. Na zakończenie zaplanowana jest grochówka.

IV Roller Cup i Wielki Festyn Rodzinny

W następny weekend, czyli 8 maja odbędzie się IV Roller Cup połączony z Wielkim Festynem Rodzinnym. Oprócz samych zawodów będzie też sporo atrakcji dla dzieci między innymi dmuchańce, wata cukrowa, animacje, postacie z bajek, bańki mydlane, zabawy taneczne, malowanie buziek. Znajdą się także atrakcje dla dorosłych: punkty gastronomiczne, koncerty, w tym Gwiazdy Wieczoru.

Noc Muzeów i Dzień Świętego Jana Nepomucena

Sporym wydarzeniem będzie też Noc Muzeów. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 20 maja. Nowością w kalendarzu jest Dzień Świętego Jana Nepomucena w Grabinie (22 maja). Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach Góra św. Jana przeszła gruntowny remont. Pojawiła się też nowa figura świętego.

Rowerzyści zawitają do Koronowa

W tym roku zaplanowano też Dzień Dziecka (1 czerwca). 4 czerwca Koronowo odwiedzą uczestnicy rajdu w ramach Rowerowej Stolicy Polski.

Kulinarnie i kulturalnie

Nie zapominano też o okolicznych miejscowościach. 11 czerwca w Samociążku zainaugurowany zostanie cykl „Koronowo Naturalnie Inspirujące”. Wydarzenie ma na celu promocję walorów przyrodniczych, historycznych i turystycznych gminy Koronowo. Będzie też aspekt kulinarny. Kolejne odsłony wydarzenia odbędą się 2 lipca w Bytkowicach oraz 16 lipca w Tryszczynie. Smacznie zrobi się także w Nowym Jasińcu, gdzie 18 czerwca odbędą się Smaki Lata.

Wracają Arie na Plaży

Na 11 czerwca zaplanowano Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Szuwarowe Szanty”. Dużą imprezą ma być Powitanie Lata w Pieczyskach (25 czerwca). Do kalendarza wydarzeń powracają także Arie na Plaży Ryszard Smęda zaprasza w Pieczyskach. Impreza, która przyciąga tłumy mieszkańców oraz wczasowiczów odbędzie się 1 lipca i 5 sierpnia. 16 lipca wody Zalewu Koronowskiego zapełnią się uczestnikami Regat Żeglarskich im. kpt. Tadeusza Ziółkowskiego o puchar Burmistrza Koronowa.

Będzie też inscenizacja

Niewątpliwie jedną z najważniejszych imprez organizowanych w Koronowie jest Jarmark Cysterski z Inscenizacją Bitwy z Krzyżakami pod Koronowem. Tegoroczna data wydarzenia to 30-31 lipca.

Kto najdalej rzuci oszczepem?

Ponadto na przełom czerwca i lipca zaplanowano Mistrzostwa Koronowa „o złoty oszczep” w rzucie oszczepem, a na przełom lipca i sierpnia Turniej Piłki Siatkowej Polonez Cup.

Muzyka organowa

W tym roku odbędzie się także cykl koncertów organowych. XXIV Mariackie Wieczory Kameralne – 10, 24 lipca, 7, 21 sierpnia. Festiwal „Zjednoczeni muzyką – cykl koncertów organowych i kameralnych w Bazylice pw. WNMP w Koronowie – 3, 17 lipca, 14, 28 sierpnia.

Wrzesień w kalendarzu wydarzeń

Cykl imprez letnich zakończy Pożegnanie Lata (3 września) i Dożynki Gminne (10 września). We wrześniu czekają nas także Targi Edukacji Artystycznej z koncertem (16 września).

Końcówka roku

Październik to „Średniowieczne Harce, Obchody Rocznicy Bitwy pod Koronowem” i Spartakiada Przedszkolaka. W listopadzie odbędą się obchody Święta Niepodległości i Niepodległościowy Bal dla Seniorów. Natomiast grudzień to Mikołajkowy Czas Niespodzianek w CK Synagoga i Jarmark Świąteczny.

Co jeszcze?

– Poza w/w wydarzeniami, ujętymi w zestawieniu zaplanowano szereg innych przedsięwzięć np.: wyjazdowe wydarzenia (Dzień Matki, Dzień Dziecka), wycieczki w różne miejsca, spotkania plenerowe, półkolonie – przekazała Magdalena Tabasz z Wydziału Obsługi Przedsiębiorczości i Promocji Urzędu Miejskiego w Koronowie.

Kalendarz wydarzeń jest na bieżąco aktualizowany, obejmuje wydarzenia organizowane, współorganizowane oraz wspierane przez gminę Koronowo. Wydarzenia organizowane są przez gminę Koronowo, różne instytucje, stowarzyszenia, kluby sportowe itp.

Szczegółowe informacje dot. wydarzeń można znaleźć m.in. na stronie internetowej www.koronowo.pl (zakładka Kalendarz imprez https://www.koronowo.pl/kalendarz-imprez) oraz facebookowym profilu gminy Koronowo https://www.facebook.com/gminakoronowo

Informacje znajdują się także m.in.:

– na stornie Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie http://www.mgok.koronowo.pl/ a także facebookowym profilu https://www.facebook.com/mgokkoronowo

– profilu facebookowym Miejsko – Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji https://www.facebook.com/mgokkoronowo

Fot. archiwum IN

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie