20.3 C
Świecie
sobota 20 lipca 2024
Strona głównaAktualnościUwaga! Zakaz utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu

Uwaga! Zakaz utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu

W ostatnim czasie informowaliśmy o wykrytych ogniskach ptasiej grypy w powiatach świeckim i tucholskim. Wobec powyższego wojewoda kujawsko-pomorski wydał specjalne rozporządzenie, które obowiązuje na terenie całego województwa

Jak czytamy w rozporządzeniu wydanym 13 stycznia za obszar na którym występuje zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej – wysoce zjadliwej grypy ptaków uznaje się teren powiatów w granicach województwa kujawsko-pomorskiego.

Na terenie całego województwa zakazuje się:

1) utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu,

2) pojeniu drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych do których może mieć dostęp dzikie ptactwo, chyba że woda jest poddawana obróbce zapewniającej inaktywacje wirusów grypy ptaków.

Na terenie całego województwa nakazuje się:

1) odosobnienie drobiu w sposób uniemożliwiających kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami

2) niezwłoczne informowanie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo w województwie kujawsko – pomorskim do czasu uchylenia rozporządzenia.

Fot. ilustracyjne

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x