11.8 C
Świecie
czwartek 28 marca 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaTo jedna z najważniejszych dat w historii Koronowa. Co wydarzyło się 23...

To jedna z najważniejszych dat w historii Koronowa. Co wydarzyło się 23 stycznia?

Oficjalnie za datę odzyskania przez Koronowo niepodległości uznaje się 26 stycznia 1920 roku. Wtedy też w mieście odbyły się specjalne uroczystości związane z przekazaniem władzy. Warto jednak pamiętać, że to 23 stycznia 1920 roku do Koronowa wkroczyły polskie oddziały

28 czerwca 1919 roku podpisano traktat wersalski. Na mocy jego postanowień Koronowo wracało do Polski. Już wtedy nastąpiły zmiany, ponieważ ze sprawowanej funkcji ustąpił Dumke – ostatni pruski burmistrz Koronowa.

Jak podaje Zdzisław Biegański w swoim opracowaniu „Koronowo w latach Drugiej Rzeczypospolitej (1920-1939)” zamieszczonym w „Dziejach Koronowa” Pomorze i część północna Kujaw z Bydgoszczą i Koronowem powróciły do Polski dopiero po ratyfikacji traktatu wersalskiego przez Republikę Weimarską, która nastąpiła 10 stycznia 1920 roku. – W okresie poprzedzającym powrót Koronowa do Polski nastąpiło wyraźne ożywienie działalności organizacji miejscowych Polaków – pisze Biegański. – Już 23 stycznia 1920 r. do opuszczonego przez oddziały Grenzschutzu Koronowa wkroczyły długo oczekiwane przez społeczeństwo polskie Koronowa oddziały 1 Brygady Strzelców Wielkopolskich pod dowództwem płk. Wacława Przeździeckiego, które realizowały decyzje dotyczące przejęcia Pomorza przez Polskę. Żołnierze rozlokowali się na kwaterach. Sztab ulokował się w domu Wiktorii Moschal. Żołnierzami pieczołowicie opiekowali się członkowie PCK. Natomiast w dniu 26 stycznia odbyły się uroczystości symbolicznego przejęcia miasta przez władze polskie, przygotowane przez Podkomisariat Rady Ludowej w Bydgoszczy i działaczy polskich organizacji z Koronowa i okolic. Na uroczystość złożyła się msza święta w kościele poklasztornym, podczas której kazanie wygłosił ks. proboszcz Apolinary Szwedowski, a potem w kierunku Rynku, ulicami specjalnie wystrojonego i iluminowanego miasta, ruszył okazały pochód na czele z orkiestrą 6 Pułku Strzelców Wielkopolskich. Następnie przemawiał płk Przeździecki w imieniu władz wojskowych i wojewoda Witold Celichowski w imieniu władz cywilnych, oznajmiając o przejęciu miasta pod polski zarząd. Uroczystościom towarzyszyły występy orkiestry i chóru pod batutą Franciszka Poklękowskiego. Wieczorem odbyły się zabawy i przedstawienia – dodaje Zdzisław Biegański.

Proces powstawania władzy wykonawczej w Koronowie, ze względu na brak dokumentacji nie jest łatwy do odtworzenia. Wiele wskazuje na to, że początkowo władze pełnił zespół ze Stanisławem Szukalskim na czele jako komisarycznym zastępcą burmistrza. Pierwszym komisarycznym burmistrzem został Józef Wąsik, a następnie Stanisław Kleybor. W 1922 r. wojewoda poznański powołał na 12-letnią kadencję Franciszka Wodniczaka.

Fot. uroczystości związane z symbolicznym przekazaniem władzy na koronowskim rynku 26 stycznia 1920 r.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x