5.5 C
Świecie
środa 21 lutego 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaTen dom to przykład polskiego patriotyzmu. Znajduje się w Gościeradzu

Ten dom to przykład polskiego patriotyzmu. Znajduje się w Gościeradzu

Pracownia regionalistyczna WSG w Bydgoszczy rozpoczęła fazę pilotażową programu. W tym momencie jego robocza nazwa to „Gościniec Gościeradz”. Celem jest popularyzacja dawnych mieszkańców Gościeradza – Leona Wyczółkowskiego i Juliusza Dudzińskiego

Niedawno w gościnnych progach domu państwa Duks w Gościeradzu odbyło się spotkanie władz uczelni z samorządowcami i przedstawicielami stowarzyszeń działających na terenie gminy Koronowo. – Jest taki dom w Gościeradzu, przy drodze krajowej, w którym odbywały się przed wojną spotkania legionistów, powstańców wielkopolskich, weteranów walk o niepodległość Polski – relacjonuje na swoim profilu społecznościowym dh Włodzimierz Domek. – Byli tutaj częstymi gośćmi prof. Leon Wyczółkowski i poseł Juliusz Dudziński – obaj legioniści. To w tym domu odbywały się koncerty, spotkania stowarzyszeń polskich. Ten dom kryje w sobie niesamowitą historię, która cały czas czeka na odkrycie i spopularyzowanie – dodaje.

Gościem specjalnym spotkania był prof. Włodzimierz Jastrzębski. Spotkanie było początkiem szeregu działań, których celem będzie spopularyzowanie tego miejsca w Polsce.

Już teraz do projektu „Gościniec Gościeradz” zgłosiły akces Klub Jeździecki Deresz, Hufiec ZHP Koronowo oraz Stowarzyszenie Rowerowe Koronowo, którzy w najbliższą niedzielę przejadą rowerami żółtym szlakiem Leona Wyczółkowskiego z Koronowa przez Gościeradz do Bydgoszczy. To właśnie Rowerowe Koronowo jako pierwsze włączyło się w akcję promocji tego miejsca podczas XV Rajdu Niepodległości.

Fot. Włodzimierz Domek

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x