18.1 C
Świecie
piątek 19 lipca 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaTak zmieniała się Góra św. Jana. Jutro odbędzie się specjalne wydarzenie

Tak zmieniała się Góra św. Jana. Jutro odbędzie się specjalne wydarzenie [ZDJĘCIA]

Już jutro – 22 maja – w Parku Grabina odbędzie się Dzień św. Jana Nepomucena. Początek wydarzenia o godz. 15:00

Szacuje się, że już w 1745 roku w Koronowie stała figura św. Jana Nepomucena. Święty miał chronić przed powodziami. Przed wojną na Górze św. Jana stała figura z brązu – prawdopodobnie zabrali ją hitlerowcy. Po II wojnie światowej miejsce to było notorycznie niszczone przez wandali.

Znaleźli się jednak pasjonaci, którzy postanowili przywrócić dawny blask temu miejscu. Zaczęto od usunięcia krzewów, suchych drzew, konarów. Później przystąpiono do odbudowy postumentu. Pomyślano też o schodach. W ubiegłym roku pojawiła się figura św. Jana Nepomucena. Odbyła się msza święta i poświęcenie figury. Niedawno pojawiło się także ogrodzenie i kamień wokół figury. Projekt uzgodniony został z konserwatorem zabytków.

Na jutro – 22 maja – zaplanowano w tym miejscu wydarzenie o nazwie Dzień Świętego Jana Nepomucena. O godz. 15:00 rozpocznie się msza święta. Po nabożeństwie przewidziano koncert młodzieżowej orkiestry dętej działającej przy MGOK, wystąpienia gości (wspomnienia i przedstawienia planów „ożywienia Grabiny”) oraz poczęstunek.

Fot. nadesłane / Patryk Mikołajewski / Góra św. Jana / IN

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie