5.5 C
Świecie
środa 21 lutego 2024
Strona głównaInwestycjeSzafa organowa z prospektem we wteleńskim kościele. Przeprowadzono renowację

Szafa organowa z prospektem we wteleńskim kościele. Przeprowadzono renowację

To dobre informacje. W kościele pw. św. Michała Archanioła we Wtelnie przeprowadzono konserwację szafy organowej z prospektem

Niedawno informowaliśmy, że w innym kościele na terenie gminy Koronowo, a mianowicie w Byszewie przeprowadzono prace ratownicze, konserwatorskie i restauratorskie przy rokokowej ambonie. Prace prowadzone były w obrębie polichromowego, dekorowanego marmoryzacją kosza ambony z okalająca, złoconą snycerką. Wykonano lokalną impregnację zniszczonego przez owady drewna w obrębie snycerki. Następnie po podklejeniu oryginalnych, odspojonych i osypujących się warstw malarskich usunięto rozległe przemalowania i odsłonięto oryginalne rokokowe dekoracje (barwne marmoryzacje) i oryginalne złocenia. Kolejno uzupełniono ubytki snycerki, zapraw i wykonano retusze polichromii i złoceń – złotem w płatkach w technice na poler. Zadanie zostało wykonano zgodnie z programem konserwatorskim i restauratorskim zatwierdzonym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Parafia na powyższe prace otrzymała z budżetu Powiatu Bydgoskiego dotację w wysokości 25 tys. zł.

To jednak nie jedyne prace związane z ratowaniem zabytków na terenie naszej gminy. W kościele pw. św. Michała Archanioła we Wtelnie przeprowadzono konserwację szafy organowej z prospektem. Parafia na ten cel otrzymała z Powiatu Bydgoskiego dotację w kwocie 50 tys. zł. – Był to już drugi etap prac, podczas których przywrócono pełnie walorów estetycznych i funkcjonalnych – informuje Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy. – Wykonana została m.in. rekonstrukcja złoceń i srebrzeń oraz zabezpieczenie powierzchni srebrzonych przed korozją – dodają urzędnicy.

Obecny kościół we Wtelnie pochodzi z 1787 roku. Wcześniej stały tu drewniane świątynie z XV wieku i 1690 roku. Obiekt powiększono w 1863 roku, a więżę dobudowano w 1908 roku.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x