5.5 C
Świecie
środa 21 lutego 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaStrzały na rynku w Koronowie. Tak obchodzono Święto Niepodległości

Strzały na rynku w Koronowie. Tak obchodzono Święto Niepodległości [ZDJĘCIA]

Sporo działo się dzisiaj w Koronowie. Wszystko za sprawą uroczystych obchodów Święta Niepodległości

Już od godzin porannych na koronowskim rynku odbywał się piknik historyczny. Mieszkańcy mogli podziwiać sprzęt wojskowy, grupy rekonstrukcyjne, a także skosztować grochówki. Wiele ciekawostek historycznych opowiedział dh Włodzimierz Domek. Przypomniał on m.in. osoby dzięki którym Koronowo odzyskało niepodległość.

Podniosłym momentem było odśpiewanie hymnu przy dębie niepodległości. Na mogile Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i symboliczne znicze. Uczczono także pamięć przedwojennego burmistrza Koronowa Lucjana Kosidowskiego.

Następnie korowód przemaszerował z powrotem na Plac Zwycięstwa. Tam odbyły się okolicznościowe przemówienia. Padło wiele słów o patriotyzmie. Jak zaznaczył burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski patriotyzm to miłość do ojczyzny tej małej i dużej. – Polska jest nie tylko dla nas – mówił natomiast poseł Piotr Król. – Polska jest też dla naszych dzieci i wnuków.

Po przemówieniach na płytę rynku wjechało 400 uczestników XV Bydgoskiego Rajdu Niepodległości. Gromkimi brawami zostali nagrodzeni Ułani z Klubu Jeździeckiego Deresz, którzy dali popis swoich umiejętności. Wiele emocji wzbudziła rekonstrukcja historyczna „Młodzi w bojach roku 1920” z pokazem pirotechnicznym.

To jednak nie wszystko. W bazylice mniejszej odprawiona została uroczysta msza święta, a po niej koncert patriotyczny w wykonaniu zespołów działających w MGOK w Koronowie.

Fot. IN

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x