1.8 C
Świecie
środa 24 kwietnia 2024
Strona głównaNa sygnaleStrażacy z gminy Koronowo rzucają wężami. O co chodzi w tej akcji?

Strażacy z gminy Koronowo rzucają wężami. O co chodzi w tej akcji?

Strażacy z OSP Świekatowo i OSP Zalesie Królewskie rozpoczęli akcję „rzucamy wężami dla Marcelinki”. W ten sposób chcą wesprzeć leczenie i rehabilitację 3-letniej Marceliny Cąber ze Świecia u której wykryto złośliwy nowotwór nerek. Tata małej wojowniczki jest także strażakiem ochotnikiem. Do akcji włączyli się również druhowie z gminy Koronowo

10 stycznia ubr. Marcelina trafiła do szpitala z gorączką. Już po dwóch dniach rodzina otrzymała diagnozę – guzy Wilmsa V stopnia umiejscowione na obu nerkach. Tydzień później dziewczynka była już po pierwszej dawce chemii. Leczenie musiało być podjęte natychmiast ze względu na ciężki stan.

Jedna z nerek zawierała więcej zmian

– Marcelinka jest objęta opieką Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy – informuje mama Marcelinki. – Przeszła osiem cykli chemioterapii, po których w kwietniu lekarze zadecydowali o operacji usunięcia guzów. Aby uniknąć przerzutów choroby, profilaktycznie wycięto jej guz na płucu. Niestety okazało się, że jedna z nerek zawierała więcej zmian niż pierwotnie przewidywali lekarze, dlatego konieczna jest kontynuacja chemioterapii aż do czerwca 2021. Marcelinka po zastosowaniu chemii, stała się apatyczna, osłabiona, nie ma apetytu, co dodatkowo ją osłabia. Z tego powodu musimy utrzymywać specjalistyczną dietę, która generuje dodatkowe koszty. Jednak musimy bardzo dbać o to co córka je, aby uchronić ją przed żywieniem dojelitowym. Do tego dochodzą dojazdy do szpitala – dodaje mama Marcelinki.

Rodzice pomimo trudnej sytuacji nie poddają się 

To jednak nie koniec kłopotów. Z powodu panującej w kraju pandemii tata Marcelinki stracił pracę. Chwyta się obecnie prac dorywczych. Mama przebywa na opiece, jednak niebawem będzie jednak zmuszona do rezygnacji z pracy, aby móc w pełni zaopiekować się córką. Rodzice pomimo trudnej sytuacji nie poddają się. Jednocześnie apelują o wsparcie finansowe. Zbiórka jest prowadzona m.in. poprzez portal siepomaga.pl

Strażacy ruszyli z pomocą

Pomóc postanowili strażacy z gminy Świekatowo. Zapoczątkowali oni akcję „Rzucamy wężami dla Marcelinki”. – Marcelinka Cąber to 3 letnia wojowniczka, córeczka naszego kolegi strażaka ochotnika, która walczy z guzami Wilmsa V stopnia umiejscowionymi na obu jej nerkach – informują strażacy. – Dzięki takiej spontanicznej akcji, chcemy dorzucić cegiełkę w szczytnym celu. Pragniemy pomóc rodzinie w uzbieraniu potrzebnej kwoty na leczenie i rehabilitację Marcelinki! Zasady akcji #rzucamywezamidlaMarcelinki są proste. Każda wytypowana jednostka musi rzucić wężami, nagrać filmik i umieścić na swojej stronie. Każdy uczestnik za wykonanie zadania wpłaca dowolną kwotę 5-10zł na konto Marcelinki. Jednostka, która wykona zadanie może również nominować kolejne trzy jednostki do wykonania zadania na rzecz Naszej Wojowniczki – dodają ochotnicy.

Akcja bardzo szybko rozprzestrzeniła się w regionie. Do działań dołączyli też strażacy z Koronowa, Wtelna, Huty i Mąkowarska.

fot. OSP Huta

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x