7.1 C
Świecie
czwartek 18 kwietnia 2024
Strona głównaBiznes, pieniądze i pracaSpada zadłużenie gminy Koronowo. Chodzi o milionowe kwoty

Spada zadłużenie gminy Koronowo. Chodzi o milionowe kwoty

Kiedy Patryk Mikołajewski kandydował na stanowisko burmistrza Koronowa jednym z jego priorytetów było oddłużenie gminy. I według opublikowanych wykresów stało się to faktem

Jak podkreśla Patryk Mikołajewski, kiedy opowiadał o gospodarskim podejściu do zadłużenia gminy pojawiły się głosy, że nie jest to mądre.

W 2018 roku stan zadłużenia gminy Koronowo wynosił 14 mln 373 tys. zł. W 2019 roku było to 9 mln 770 tys. zł. Rok później było to już 5 mln 140 tys. zł. Na koniec 2021 roku stan zadłużenia wynosił już tylko 1 mln 480n tys. zł.

– Wzrastają stopy procentowe stosowne do decyzji Rady Polityki Pieniężnej, co będzie skutkowało coraz większymi kosztami obsługi zadłużenia – przekazał burmistrz Patryk Mikołajewski. – Zaczynaliśmy kadencję z zadłużeniem 14 mln zł. Pod koniec 2021 roku jest to już tylko 1 mln 500 tys. zł. Co ważne obniżenie zadłużenia nie spowodowało obniżenia wielkości środków przeznaczonych na inwestycje, a wręcz przeciwnie – dodaje włodarz.

Samorządowiec wymienia także korzyści płynące z redukcji zadłużenia. Jest to m.in. minimalizacja kosztów obsługi zadłużenia, co wpływa na skuteczne i efektywne zarządzanie długiem. Ponadto gmina otrzymała dotację w wysokości 18 mln zł.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie