18.1 C
Świecie
piątek 19 lipca 2024
Strona głównaSliderGłówny tematSąsiad Koronowa już od stycznia będzie miastem. W jaki sposób to uczci?

Sąsiad Koronowa już od stycznia będzie miastem. W jaki sposób to uczci?

To już pewne. Od 1 stycznia 2022 r. Pruszcz będzie miastem. W jaki sposób zostanie to uczczone?

Cały proces związany z nadaniem praw miejskich Pruszczowi rozpoczął się od uchwały inicjującej przez Radę Gminy. Następnie przeprowadzono konsultacje społeczne z mieszkańcami całej gminy. 49,5 proc. mieszkańców było przeciwnych temu, aby Pruszcz został przekształcony w miasto, a 50,5 proc. było za. Frekwencja wyniosła 10,5 proc. Różnica była zatem minimalna. Pomimo tego radni za pośrednictwem wojewody postanowili złożyć wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 30 lipca 2021 r. na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów Pruszcz uzyskał status miasta. Nadanie wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

– Cały proces związany z nadaniem praw miejskich został już zakończony – mówi wójt gminy Pruszcz Dariusz Wądołowski. – Od wyższych organów już niczego nie oczekujemy. To już pewne, że od 1 stycznia Pruszcz będzie miastem. Jeżeli chodzi o uroczyste obchody to tak naprawdę w czasach pandemii trudno cokolwiek planować. Będziemy musieli działać zgodnie z panującymi obostrzeniami. Mogę powiedzieć, że w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia planujemy dla mieszkańców pokaz fajerwerków z muzyką. Natomiast 2 stycznia odbędzie się w wieczorowej porze pokaz laserowy. Na 22 lutego przewidziana jest także uroczysta sesja Rady Gminy Pruszcz – dodaje włodarz.

Jak twierdzi Dariusz Wądołowski sprawa związana z nadaniem praw miejskich w Pruszczu przyjmie się i osoby, które były przeciwne będą także w późniejszym czasie zadowolone. – To jest jak na przykładzie inwestycji. Kiedy są prowadzone niektórzy narzekają, a później są wszyscy zadowoleni – zauważa wójt, a od stycznia burmistrz Pruszcza.

Dariusz Wądołowski już wcześniej rozwiewał wątpliwości mieszkańców związane chociażby ze wzrostem podatków. Według jego opinii podatki mogą być nawet niższe jeżeli na terenie gminy pojawią się inwestorzy, którzy zasilą budżet gminy. – Wszystko okaże się jak realnie wejdzie to w życie – powiedział nam natomiast ostatnio w rozmowie Józef Koszowski radny z Klubu „Porozumienie i Rozwój” i jednocześnie rolnik.

fot. Urząd Gminy w Pruszczu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x