9.4 C
Świecie
czwartek 13 czerwca 2024
Strona głównaNa sygnaleRatownicy wodni gotowi na sezon wakacyjny. WOPR zadba o bezpieczeństwo nad Zalewem...

Ratownicy wodni gotowi na sezon wakacyjny. WOPR zadba o bezpieczeństwo nad Zalewem Koronowskim

W poniedziałek (6 czerwca) w toruńskiej Przystani AZS, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i prezesa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Macieja Banachowskiego, odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej zapewnienia bezpieczeństwa nad wodą w tegorocznym sezonie letnim

– Nasze województwo pełne jest miejsc wręcz stworzonych dla miłośników wypoczynku nad wodą – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. – Chcemy zapewnić im bezpieczeństwo, dlatego co roku wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – dodał.

Wsparcie z budżetu województwa corocznie trafia na patrolowanie zbiorników wodnych i zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym. W tym roku na ten cel przekazano 120 tysięcy złotych. W ramach współpracy zespoły ratownicze zrzeszone w strukturach WOPR, wyposażone w łodzie motorowe, dbać będą o bezpieczeństwo nad następującymi zbiornikami wodnymi:

 • Zalewem Włocławskim,
 • Zalewem Żur (powiat świecki),
 • Zalewem Koronowskim (w powiecie bydgoskim),
 • Jeziorem Gopło (powiat inowrocławski),
 • jeziorami Pojezierza Brodnickiego,
 • jeziorami Pojezierza Pałuckiego,

   oraz rzekami:

 • Wisłą,
 • Brdą,
 • Wdą.

Patrole prowadzone będą jeśli temperatura powietrza wyniesie więcej niż 25 ˚C, w godzinach od 11 do 19. Zespoły ratownicze będą powiadamiać o zdarzeniach i współpracować z innymi służbami ratowniczymi – strażą pożarną, policją oraz pogotowiem ratunkowym.

 Służby ratownicze będą również pełnić dyżury:

 • w stanicach WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski), Bydgoszczy, Borównie (powiat bydgoski), Lipnie, Tleniu (powiat świecki), Toruniu, Włocławku i Żninie,
 • na kąpieliskach i innych obszarach wodnych w Bydgoszczy, Toruniu, Tleniu (powiat świecki), Żninie, Borównie (powiat bydgoski), Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), Brodnicy, Tucholi i Ciechocinku (powiat aleksandrowski).

Jak co roku ratownicy będą również organizować akcje profilaktyczne związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.

Środki finansowe na patrolowanie zbiorników wodnych w okresie letnim to nie jedyna pomoc samorządu województwa kierowana do jednostek WOPR w regionie. Trwa realizacja projektu, w ramach którego blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu będzie mogło zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym.

Kujawsko-pomorskie zabezpiecza obecnie 760 ratowników, 27 instruktorów ratownictwa, 15 instruktorów WOPR, 54 stermotorzystów żeglugi śródlądowej, 587 ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy, 342 sterników motorowodnych i 125 płetwonurków.

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie