18.1 C
Świecie
piątek 19 lipca 2024
Strona głównaInwestycjePunkt Informacji Turystycznej w Koronowie w nowej odsłonie. Co jest jeszcze w...

Punkt Informacji Turystycznej w Koronowie w nowej odsłonie. Co jest jeszcze w planach?

O tym, że Punkt Informacji Turystycznej mieszczący się przy Placu Zwycięstwa w Koronowie wymaga generalnego remontu wiedziano od dawna. Zabiegał m.in. o to dawny „opiekun” PIT-u Grzegorz Myk. Władze wzięły sobie to do serca. Teraz obiekt figuruje swoją bryłą spośród innych budowli mieszczących się na rynku

Zaciekający dach, spadające dachówki, odpadający tynk, trzeszcząca podłoga, pękające ściany – tak jeszcze do niedawna wyglądał obiekt, który odwiedzali turyści z całej Polski. Zdecydowanie nie był on wizytówką gminy. Dlatego władze postanowiły zadbać o punkt.

Koszt inwestycji 1 mln 165 tys. zł

Na początku nie obyło się bez problemów. Chodziło o przetarg. Wreszcie postępowanie przetargowe wygrała firma Instalco z Koronowa. Zgodziła się ona przeprowadzić inwestycję za 1 mln 165 tys. zł.

Bardzo duży zakres robót

Zakres robót był bardzo duży. Obejmował on m.in. rozbiórkę pokrycia i konstrukcji dachu głównej części budynku oraz dachów płaskich nad częścią parterową, rozbiórkę komina, stropów drewnianych, części ścian zewnętrznych, posadzek parteru, skucie tynków. Budynek posiada piwnicę – mury zostały oczyszczone i zaimpregnowane, a na parterze wykonane zostały schody żelbetowe. Na parterze zmienił się m.in. układ ścian, wykonane zostały schody żelbetowe na piętro, nowe kominy i wentylacja. Nowością jest jeszcze jedno piętro.

Termin zakończenia inwestycji został przesunięty

Inwestycja rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku. Początkowo miała ona zostać zakończona do czerwca 2022 roku. Tak się jednak nie stało. Powód? Z uwagi na trwającą trudną sytuację na rynku budowlanym, m.in. długie terminy oczekiwania na materiały budowlane oraz zakres prac dodatkowych, które wynikły w trakcie prowadzenia robót, których zarówno inwestor jak i wykonawca nie mogli przewidzieć umowa została przedłużona.

„Czuję wielką radość i dumę”

Prace niedawno się zakończyły. – Czuję wielką radość i dumę, że ta inwestycja została ukończona mając na uwadze tak trudne czasy i okoliczności w jakich przyszło nam funkcjonować – przekazał burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – Jestem bardzo wdzięczny Radnym Rady Miejskiej w Koronowie, że zawsze mogę liczyć na ich wsparcie – dodał. Jednocześnie włodarz gminy poinformował, że trwają obecnie prace nad koncepcją zagospodarowania sal wystawowych. Samorządowiec liczy także na sugestie mieszkańców. Oprócz tego w PIT-cie znajdzie się także miejsce dla stowarzyszeń i grup społecznych.

Będą kolejne prace

To jednak nie koniec. W planach jest zagospodarowanie dziedzińca, który mieści się za budynkiem. Ma być scena, wyświetlacz, zadaszenie, stoliki, krzesełka oraz zieleń. W tym miejscu mają odbywać się rozmaite spotkania.

Fot. IN

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie