5.9 C
Świecie
piątek 29 marca 2024
Strona głównaAktualnościProgram Kolej Plus. Prokuratura przyjrzy się burmistrzowi i jego zastępcy

Program Kolej Plus. Prokuratura przyjrzy się burmistrzowi i jego zastępcy

Sprawa związana z budową połączenia kolejowego pomiędzy Bydgoszczą a Koronowem poruszana jest od wielu lat. Niedawno pojawiło się światło w tunelu, jednak krótko po tym zgasło. Okazuje się, że to nie koniec sprawy, a całości przyjrzy się prokuratura

Postanowieniem prokuratora Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz Północ w Bydgoszczy z dnia 1 grudnia 2021 roku wszczęte zostało śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez burmistrza Koronowa i Zastępcę Burmistrza Koronowa w 2021 roku w związku z planowaną budową połączenia kolejowego na trasie Bydgoszcz-Koronowo-Chojnice polegającego na zwłoce z ogłoszeniem przetargu na opracowanie Studium Planistyczno-Prognostycznego dla projektu ubiegającego się o środki Programu Kolej+ dla projektu liniowego pn. utworzenie nowego połączenia kolejowego Koronowo-Więcbork-Sępólno Krajeńskie-Chojnice oraz przeznaczenie na ten cel niewystarczających środków celem sfinansowania zamówienia i działanie w ten sposób na szkodę interesu publicznego – czyn z art. 231. KK Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza.

Dlaczego nie było umowy partnerskiej?

O sprawę pytał na wrześniowej sesji radny Stanisław Gliszczyński. Zadał on pytanie władzom miasta, czy gmina Koronowo przystępując do prac nad projektem składanym do programu Kolej Plus, jako lider projektu, opracowała i zawarła ze wszystkimi pozostałymi samorządami mającymi uczestniczyć w projekcie umowę lub porozumienie określające prawa i obowiązki stron, a w szczególności regulujące zasady partycypacji finansowej każdego z partnerów w tym przedsięwzięciu. Jak przekazał burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski przetarg na przygotowanie Studium Planistyczno-Prognostycznego został unieważniony 6 września. Porozumienie nie zostało zawarte zgodnie z sugestią i wolą samorządów. – Pozostała forma niesformalizowana, czego efektem były trudności z zebraniem środków na dokumentacje – poinformował burmistrz. – Z wszystkich zainteresowanych wkład finansowały zadeklarowali: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu, Miasto Bydgoszcz, gmina miejska Chojnice i samorządy z powiatu sępoleńskiego oraz gmina Koronowo – dodał.

Radni uznali skargę za bezzasadną

Sprawą zajmowała się również Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Koronowie. Skarżący twierdził, że burmistrz Koronowa jako lider projektu nie przekazał 11 samorządom powiatowym, miejskim i gminnym umowy partnerskiej i solidarniej kwoty na rzecz współfinansowania inwestycji. Radni uznali skargę za bezzasadną. Jak tłumaczył na sesji wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie Bogusław Guziński w wyniku nieformalnych uzgodnień Gmina Koronowo została wyznaczona do opracowania i złożenia wniosku w ramach programu „Kolej Plus” oraz ogłoszenia przetargu i wykonanie wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego dla danej linii kolejowej. Gmina Koronowo z zdań tych się wywiązała i po zapoznaniu się z ofertami w postępowaniu przetargowym burmistrz poinformował wszystkie samorządy zainteresowane w projekcie o kwocie niezbędnej do sfinansowania opracowania oraz zwrócił się do tych jednostek co do udziału finansowego w tym projekcie. – Na apel ten odpowiedziały tylko miasto Chojnice, miasto Bydgoszcz, samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Konwent Powiatu Sępoleńskiego – pięć gmin, które zadeklarowały finansowanie na poziomie około 49 proc. kosztów planowanego zadania – mówił na sesji Bogusław Guziński. – Jednocześnie gmina Koronowo już wcześniej przewidziała w uchwale budżetowej środki finansowe na sfinansowanie udziału w realizacji tego zadania. Tym samym środki finansowe zadeklarowane przez poszczególne samorządy oczywiście nie wystarczyłyby na sfinansowanie danego zadania – dodał. Jednocześnie w uzasadnieniu komisja podkreśliła, że burmistrz Koronowa nie mógł narzucić innym samorządom jakie konkretnie kwoty mieliby przeznaczyć na sfinansowanie przedsięwzięcia.

Gmina straciła niepotrzebnie czas”

Ponadto Bogusław Guziński po odczytaniu oficjalnych uzasadnień poprosił jeszcze o głos w sprawie. Powiedział on, że faktycznie takiego porozumienia wstępnego zabrakło, co niestety na naszej gminie i włodarzach się zemściło i jest to nauczka na przyszłość. W odpowiedzi burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski przyznał, że można to traktować jako nauczkę, a gmina straciła niepotrzebnie czas.

Śledztwo zostanie umorzone?

Głos w sprawie zabrała również Społeczna Komisja Infrastruktury i Transportu Publicznego w Koronowie. Poniżej pełna treść oświadczenia: – Ministerstwo Infrastruktury prawdopodobnie zwiększy i to znacznie środki na program Kolej Plus. Zgłoszona liczba wniosków opiewa na ok 18 mld złotych, tym czasem wartość programu to 6,6 mld zł. Jeśli Ministerstwo nie podniesie wartości programu to byłby to blamaż całego projektu Kolej Plus. Z dużym prawdopodobieństwem takiego kroku ze strony Ministerstwa Infrastruktury nalegaliśmy na realizację projektu Gminy Koronowo. Niestety nie udało się, jednak nie z powodu lidera projektu, a z winy Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i samorządów Więcborka, Sępólna Krajeńskiego i Sośna. Stąd jesteśmy przekonani, że śledztwo będzie albo umorzone, albo prowadzone w oparciu o wskazane przez nas samorządy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x