8.2 C
Świecie
niedziela 25 lutego 2024
Strona głównaAktualnościPosłanka przejechała się autobusem po gminie Koronowo. Za bilet nie zapłaciła

Posłanka przejechała się autobusem po gminie Koronowo. Za bilet nie zapłaciła

Pod koniec sierpnia posłanka z ramienia partii Lewica Razem Paulina Matysiak, wspólnie z przedstawicielami Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Transportu Publicznego uczestniczyła w pilotażowym połączeniu relacji Bydgoszcz-Stronno-Koronowo

Całość odbyła się w ramach akcji #ZbiorKomemPrzezPolskę, podczas której przedstawiane są pomysły i praktyczne rozwiązania, jak walczyć z wykluczeniem transportowym. – Testowany przez nas model sprawdza się dobrze za granicą, np. w Czechach czy Niemczech — autobusy dowożą pasażerów do stacji kolejowej, skąd mogą wygodnie przesiąść się na pociąg – informuje w mediach społecznościowych posłanka Paulina Matysiak. – W ten sposób podróż z Koronowa do Bydgoszczy jest krótsza niż istniejące połączenie autobusowe… które zwija się w każdą niedzielę i święta. Gmina Koronowo nadal ma białe plamy na mapie komunikacyjnej. Mam nadzieję, że ta akcja będzie impulsem dla lokalnych władz, aby rozwijać transport w regionie i np. wybudować brakujący odcinek torów, aby połączyć bezpośrednio Koronowo z Bydgoszczą koleją – dodaje Paulina Matysiak.

– Koronowo oraz Gmina Koronowo jest obszarem wykluczonym komunikacyjnie szczególnie w weekendy i święta, wiele wsi nie posiada żadnego dostępu do transportu publicznego i trzeba to zmienić – zauważają natomiast przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Transportu Publicznego.

Nie jednak spotkanie wywołało spore emocje, a zdjęcie które opublikowała posłanka. Na fotografii widoczny jest bilet PKS na trasie Koronowo-Bydgoszcz. Paulina Matysiak za przejazd na tej trasie nie zapłaciła nic, bowiem skorzystała z ulgi poselskiej, która wynosi 100 proc. W sieci pojawiły się komentarze, że to niesprawiedliwe traktowanie, tym bardziej, że ceny za przejazdy autobusowe idą w górę. Odniosła się do tego sama posłanka. – Bilet jest z ustawową ulgą 100% – taka przysługuje posłom i senatorom na podstawie przepisów Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora – zaznacza Matysiak. – Swoje zdziwienie wyrazili nawet politycy Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Jan Mosiński też był zaskoczony – widać pan poseł nie korzysta z komunikacji zbiorowej i nie zna przepisów, bo jeździ własnym autem (na paliwo w czasie pandemii 2019/2022 wypłacił sobie prawie 30 tysięcy złotych). Uważam że gdyby parlamentarzyści częściej wsiadali do autobusów i pociągów, bardziej troszczyliby się o stan publicznej komunikacji zbiorowej. Posłowie do autobusów! – dodała.

Fot. media społecznościowe Paulina Matysiak

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie