4.4 C
Świecie
czwartek 29 lutego 2024
Strona głównaAktualnościPodwyżka cen za odpady w gminie Koronowo. - Dokonamy wszelkich starań, aby...

Podwyżka cen za odpady w gminie Koronowo. – Dokonamy wszelkich starań, aby nie była ona uciążliwa

Sporo emocji wywołała planowana podwyżka cen za wywóz odpadów komunalnych w gminie Koronowo. Chcielibyśmy przedstawić Państwu obszerne stanowisko w tej sprawie władz gminy

Na ten moment nie wiadomo, kiedy nastąpić miałaby podwyżka oraz o ile. Sprawę na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koronowie poruszyła przewodnicząca rady Katarzyna Szulta-Romaniuk. – Mieszkańcy są wręcz zaskoczeni, że nie wrasta wysokość opłat za odpady komunalne – mówiła przewodnicząca. – Mieszkańcy zdają sobie sprawę, że ta podwyżka jest nieunikniona, ale obawiają się, że jeżeli dojdzie do takiej podwyżki to będzie ona zbyt drastyczna. Nie trzeba być analitykiem, by się orientować, że ta wysoka inflacja i ceny paliw mają kolosalny wpływ na koszty odbiorów odpadów komunalnych od mieszkańców. W ościennych gminach ceny dawno wzrosły, a u nas nie. Zatem czy nie powinniśmy podjąć decyzji o nieznacznej podwyżce za odpady, bo stopniowa podwyżka o 1 czy 2 zł od osoby byłaby mniej odczuwalna dla mieszkańców niż podwyżka o wyższą kwotę – dodała Katarzyna Szulta-Romaniuk.

Jesteśmy jedną z najtańszych gmin”

Obecny na sesji prezes spółki ZGKiM Marek Stec przyznał, że paliwo jest nośnikiem wszystkich usług, a ceny szybują do góry. Do sprawy odniósł się także burmistrz Patryk Mikołajewski. – Jesteśmy jedną z najtańszych gmin, przy największym obszarze tej gminy. Nikt w zeszłym roku nie był w stanie przewidzieć wojnę na Ukrainie i w związku z tym podwyżek takich nośników jak paliwo – argumentował włodarz. Jednocześnie wyraził on wątpliwość czy ewentualna podwyżka o 1-2 zł będzie wystarczająca.

Gmina podpisała półroczną umowę

Na wniosek przewodniczącej Katarzyny Szulty-Romaniuk władze gminy przedstawiły obszerne wyjaśnienia w tym temacie. – Stan gospodarki odpadami poddawany jest analizie w każdym kwartale danego roku – przekazał zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski. – W styczniu 2022 roku Gmina Koronowo podpisała półroczną umowę w ramach zamówienia w trybie „In house” z Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koronowie Sp. z o.o. na świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu gminy. Zawarcie półrocznej umowy na świadczenie usług, daje stronom możliwość realizacji zadań z uwzględnieniem obecnej sytuacja na rynku. Gmina Koronowo, mając na uwadze konieczność zawarcia umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu gminy na II półrocze 2022 r., zobowiązana jest do przeprowadzenia szczegółowej analizy. Z pobranych opłat Gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w skład których wchodzi miedzy innymi koszt umowy odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych – dodał Sławomir Marszelski.

Nie ma informacji o zwiększeniu stawek

Ponadto władze nadmieniają, że Spółka Gminna w ramach przeprowadzonego postępowania wyłoniła przedsiębiorcę, na lata 2021-2022 r., który zagospodarowuje zebrane z terenu gminy odpady komunalne. W oparciu o przeprowadzone postępowanie Gmina skalkulowała wysokość stawki w marcu 2021 r. kiedy to nastąpiła podwyżka opłaty. Gmina Koronowo nie posiada informacji, aby instalacja przetwarzająca odpady komunalne zwiększyła stawkę opłaty za przyjęte odpady.

Ważna deklaracja władz

– Mając na uwadze charakter poruszonej sprawy oraz obecne okoliczności na terenie naszego kraju, Gmina Koronowo dokona wszelkich starań aby stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku konieczności jej zmiany nie była uciążliwa dla mieszkańców naszej Gminy – zadeklarował Sławomir Marszelski.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie