13.2 C
Świecie
piątek 17 września 2021
Strona głównaAktualnościPlaża w Samociążku niszczeje. Co dalej z tym kultowym miejscem?

Plaża w Samociążku niszczeje. Co dalej z tym kultowym miejscem?

Na ten moment nie wiele wskazuje na to, aby oblicze plaży w Samociążku uległo zmianie. Właścicielem jest Enea. Negocjacje z Urzędem Miejskim w Koronowie dotyczące dzierżawy zakończyły się fiaskiem. Wykupienie terenu też nie wchodzi w grę

Jeszcze do niedawna miejsce to tętniło życiem. Stacjonowali tu kiedyś nawet ratownicy. Były organizowane imprezy jak np. Szuwarowe Szanty i Noc Świętojańska. W ubiegłym roku na bramie wjazdowej pojawiły się tabliczki informujące o zakazie wstępu. Enea tłumaczyła, że całkowicie zamknąć plaży nie można, ponieważ przepisy nakazują zapewnienie dostępu do linii brzegowej, a brama wjazdowa została zamknięta, bo wyrzucane są tam duże ilości śmieci.

Sprawę plaży w Samociążku poruszył na sesji Rady Miejskiej w Koronowie radny Piotr Mitera. Burmistrz Koronowa potwierdził fakt, że gmina prowadziła negocjacje z Eneą w sprawie dzierżawy. – Zaakceptowana przez wspomnianą firmę kwota czynszu wynosi 6 273 zł brutto miesięcznie, co stanowi kwotę 75 276 brutto rocznie – tłumaczył burmistrz. – Umowa mogłaby zostać zawarta maksymalnie na 5 lat. Jednocześnie moi Zastępcy wraz z przedstawicielami Enea dokonali oględzin stanu nieruchomości, a zwłaszcza znajdujących się tam budynków. Stan budynku tzw. policji wodnej oraz stołówki – bardzo zły. Nieco lepszy jest stan budynku tzw. hangaru – zły. Powyższa informacja jest o tyle istotna, że ewentualnych nakładów na nieruchomość można dokonywać wyłącznie za zgodą jej właściciela i nie będą one podlegały zwrotowi po zakończeniu umowy dzierżawy. Okres 5 lat jest okresem zbyt krótkim, aby Gmina Koronowo po naniesieniu nakładów koniecznych do należytego stanu tego miejsca, zaplecza sanitarnego, pryszniców, przebieralni itp. zmuszona była oddać właścicielowi gruntu tych niezamortyzowanych jeszcze nakładów – twierdzi włodarz.

Radny Mitera ponownie poruszył tę kwestię. Złożył on interpelację w sprawie uzyskania przez Gminę Koronowo wsparcia ze strony Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz Starosty Powiatu Bydgoskiego w celu przeprowadzenia ponownych negocjacji dotyczących przejęcia przez Gminę Koronowo plaży w Samociążku. Jego zdaniem miejsce to ma ogromny potencjał turystyczny, a budynki oraz pomost pozostawione bez opieki zniszczeją. W odpowiedzi burmistrza Koronowa czytamy: – Informuję, że wsparcie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz Starosty Powiatu Bydgoskiego jest pomocne w administracyjnym trybie nabycia własności nieruchomości jak np. proces komunalizacji. Wielokrotnie podkreślano, że tzw. plaża w Samociążku jest w użytkowaniu wieczystym spółki giełdowej, jaką jest Enea S.A. Spółka prawa handlowego działa w celu osiągnięcia zysku dla jej akcjonariuszy. Nie można tejże spółki „zmusić” do przekazania majątku na rzecz JST. W trwających negocjacjach podnoszono wielokrotnie problem związany ze stanem budynków jakie znajdują się na rzeczonej nieruchomości. Gmina również podnosiła fakt jak wysokie nakłady konieczne są do poniesienia celem odnowienia budynków co przy umowie dzierżawy jaką proponuje Enea S.A. byłoby bardzo ryzykowane do przeprowadzenia.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Na topie

Ostatnie komentarze