18.1 C
Świecie
piątek 19 lipca 2024
Strona głównaInwestycjePlaża w Pieczyskach jest nieprzystosowana dla osób niepełnosprawnych? Tak twierdzi koronowski radny

Plaża w Pieczyskach jest nieprzystosowana dla osób niepełnosprawnych? Tak twierdzi koronowski radny

W ubiegłym roku przeprowadzono generalny remont plaży w Pieczyskach. W tym roku również zaplanowano prace w tym miejscu. Tymczasem radny Rady Miejskiej w Koronowie Piotr Mitera zgłasza uwagi dotyczące plaży

Już w sierpniu ubiegłego roku radny zgłaszał m.in., że droga techniczna jest zbyt stroma i wąska, aby właściwie spełniała swoją funkcję. Piotr Mitera zaproponował, aby zastąpić ją zejściem dostosowanym dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto radny uważa, że krawężniki wokół boisk do piłki siatkowej znajdują się w zbyt bliskiej odległości od pola gry i mogą być przyczyną groźnych kontuzji. – Proponuję, aby zasłonić je bezpieczną powłoką z tworzywa sztucznego – mówił na sierpniowej sesji Piotr Mitera. – Krawężniki z kostki granitowej, oddzielające piasek od trawy na placu zabaw nie spełniają swojego zadania. Proponuje, aby zastąpić je wyższą przegrodą z funkcją siedzenia – dodał.

Wszystko wykonane zgodnie z projektem

Zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski nie zgadza się ze stwierdzeniem, że zejście jest zbyt strome i wąskie. Wszystko miało zostałć wykonane zgodnie z projektem. – Zgodnie z założeniem jest to zejście o nawierzchni betonowej „czesanej” szerokości 2,60m umożliwiające wjazd samochodem dostawczym – przekazał zastępca burmistrza Sławomir Marszelski. – Teren przy zejściu został wyprofilowany, tworząc lokalne skarpy po stronie zewnętrznej, do uzyskania założonego spadku podłużnego oraz spadku poprzecznego – dodał.

Będą nakładki zabezpieczające

Ponadto w ramach II etapu zagospodarowania plaży w Pieczyskach założono montaż nakładki zabezpieczającej na obrzeżach betonowych. – Uwagę, że krawężniki z kostki granitowej, oddzielające piasek od trawy na placu zabaw nie spełniają swojego zadnia oraz sugestię aby zastąpić je wyższą przegrodą z funkcją siedzenia, uznaję za bezzasadną, ponieważ siedziska zostały już zaprojektowane i wykonane – odpowiedział Sławomir Marszelski.

Piasek przenoszony jest na trawę

Zastępca burmistrza zdaję sobie sprawę, że w wyniku użytkowania placu zabaw piasek jest przenoszony na trawę. Jak zauważa, jest to kwestia dbania o teren, a sprawa została przekazana do zarządcy terenu. Ponadto wykonawca udzielił 72-miesięcznej gwarancji co do jakości robót objętych umową, licząc od daty odbioru końcowego.

Co zostanie jeszcze wykonane?

Niedawno Urząd Miejski w Koronowie ogłosił przetarg na drugi etap zagospodarowania plaży w Pieczyskach. Firmy swoje oferty mogą składać do jutra (21 marca). Projekt przewiduje m.in. wykonanie utwardzeń z kostki betonowej i płyt ażurowych, montaż obiektów małej architektury (stojak rowerowy, tablica regulaminowa boiska, gablota informacyjna – 2 szt., oznakowanie pionowe przy promenadzie, witacz, kosz na śmieci – 5 szt., szafki depozytowe – 2 szt.), wymianę istniejącej latarni ulicznej, montaż kamer do monitoringu na słupach – 2 szt., montaż nakładek zabezpieczających na obrzeżach betonowych, wykonanie projektowanej zieleni, demontaż istniejących kontenerów sanitarnych, montaż obrzeża z tworzywa sztucznego, wykonanie wewnętrznej linii zasilającej. Oprócz tego wykonany zostanie kontener sanitarny z toaletami.

Władze zajęły już stanowisko

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Piotr Mitera ponownie podjął temat plaży. Zapytał władze miasta, czy jego wniosek w sprawie dostosowania plaży w Pieczyskach dla osób z niepełnosprawnościami został uwzględniony. Sławomir Marszelski przekazał, że wyraził już swoje stanowisko w tej sprawie. Ponadto zwrócił on uwagę radnemu, że niewłaściwie nazywa to zadanie. – Zadanie inwestycyjne nosi nazwę Zagospodarowanie Plaży w Pieczyskach etap II, nie jest to drugi etap przebudowy plaży w Pieczyskach – zauważa zastępca burmistrza.

Fot. archiwum IN

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie