18.1 C
Świecie
piątek 19 lipca 2024
Strona głównaAktualnościOszuści zaatakowali również w gminie Koronowo. Uważajcie na te SMS-y

Oszuści zaatakowali również w gminie Koronowo. Uważajcie na te SMS-y

Oszuści podszywają się pod dostawcę energii wysyłają sms z informacją o konieczności zapłaty zaległości, pod groźbą odłączenia prądu. Wejście w załączony link może spowodować utratę pieniędzy. W ostatnim czasie takie wiadomości otrzymali również mieszkańcy gminy Koronowo

– Przestępcy podszywając się pod dostawcę energii elektrycznej wysyłają do użytkowników wiadomość sms, w którym informują o zaległościach w opłatach za prąd – informuje policja. – Nieuregulowanie tej kwoty w podanym terminie ma spowodować odłączenie energii elektrycznej. W wiadomości podany jest link, umożliwiający dokonanie „opłaty”. Bardzo ważne jest, żebyśmy nie robili niczego nieostrożnie i w pośpiechu. Zanim dokonamy płatności powinniśmy zastanowić się, czy opisana w wiadomości informacja jest prawdziwa. Nigdy też nie wchodźmy w otrzymane linki, ponieważ służą do przekierowania na fałszywe strony banków, łudząco podobne do tych, z których na co dzień korzystamy. Podczas każdego logowania bądźmy wyjątkowo ostrożni, ostrzegajmy też naszych bliskich i znajomych, aby nie paść ofiarą oszusta i nie stracić pieniędzy czy danych osobowych – dodają mundurowi.

Wiadomość zawierająca nieznany link

Jak podaje na swojej stronie internetowej PGE nasz niepokój powinna wzbudzić wiadomość od nieznanego nadawcy, treść wiadomości wywołująca potrzebę natychmiastowej reakcji – np. przelewu, wiadomość zawierająca nieznany link, treść wiadomości zawierająca błędy stylistyczne i ortograficzne

Nie klikajmy w link

PGE ostrzega, aby nigdy nie klikać w link podany w SMS-ie od nieznanego nadawcy. Może to skutkować pozyskaniem przez oszustów Twoich danych osobowych, danych karty płatniczej itp. oraz zainfekowaniem Twojego komputera lub telefonu złośliwym oprogramowaniem. PGE w swoich smsach nie podaje linków kierujących do systemów płatności internetowych.

Cel? Wyłudzenie środków finansowych

– Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami SMS wzywającymi do uregulowania rzekomej, zaległej płatności za energię elektryczną oraz informującymi o planowanym odłączeniu licznika energii elektrycznej – informuje z kolei Enea Operator. – Taka wiadomość może być atakiem phishingowym kierowanym na losowo wybrane numery telefonów. Cyberprzestępcy podszywają się pod sprzedawcę energii, a ich celem jest wyłudzenie środków finansowych. Prosimy nie wchodzić na załączone w wiadomościach linki (może to grozić przejęciem dostępu do konta bankowego i utratą środków finansowych). Prosimy zachować wiadomość, a próbę oszustwa zgłosić na Policję. Apelujemy, by zwracać szczególną uwagę na otrzymywane wiadomości. Jeśli np. w treści wiadomości SMS występuje nazwa innej grupy energetycznej niż ta, z której usług Państwo korzystacie, lub nie ma żadnej nazwy nadawcy, to jest to sygnał, że  może to być oszustwo. Grupa Enea w polu nadawcy nie używa numeru telefonu. Należy jednak mieć na uwadze, że pole nadawcy SMS można zmodyfikować. Jednocześnie informujemy, że nie wysyłamy wiadomości, w treści których znajdują się linki.

fot. ilustracyjne

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie