21.6 C
Świecie
niedziela 4 czerwca 2023
Strona głównaInwestycjeObwodnica Koronowa? Sprawa została przekazana do premiera

Obwodnica Koronowa? Sprawa została przekazana do premiera

Temat wybudowania obwodnicy Koronowa pojawia się co jakiś czas. Tymczasem Urząd Miejski w Koronowie wykonał ważny krok w tej sprawie

– Starania mające na celu budowę obwodnicy naszego miasta są podejmowane poczynając od podpisania uchwały intencyjnej w 2020 roku – przekazał niedawno zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski. – Kolejne dowodowy to m.in. wniosek z dnia 28 października 2019 roku, który został ponowiony 25 marca 2021 roku o ujęcie w wojewódzkim planie zagospodarowania przestrzennego planów przebiegu przedmiotowej drogi. Obecnie opracowywany projekt naszego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta i gminy Koronowo również przewiduje obwodnicę. Na początku bieżącego roku Wydział Inwestycji i Planowania Przestrzennego przygotował na polecenie Radnych Rady Miejskiej w Koronowie projekt pisma do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego stanowiącego wniosek o ujęcie w programach rządowych inwestycji polegającej na budowie obwodnicy naszego miasta. Przedmiotowe pismo w konsekwencji nie zostało wysłane przez radnych Rady Miejskiej w Koronowie. W związku z powyższym Wydział Inwestycji i Planowania Przestrzennego ponownie sporządził wniosek, który został przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w miesiącu kwietniu 2022 r. – dodaje Sławomir Marszelski.

W województwie kujawsko-pomorskim w najbliższych latach mają powstać trzy nowe obwodnice: Brodnicy, Tucholi i Rypina. Koszt budowy pierwszej z nich wyniesie 64 mln zł, a dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniesie 32 mln złotych. Zaplanowana na lata 2022-27 budowa obwodnicy Tucholi pochłonie 126 mln złotych, a dofinansowanie w ramach RFRD wyniesie 75,6 mln złotych. Budowa obwodnicy Rypina to koszt w wysokości 100 mln złotych. Inwestycja ta, tak samo, jak w przypadku budowy obwodnicy Tucholi, zostanie dofinansowana w ramach RFRD kwotą wynoszącą 60 proc. jej kosztów.

Fot. ilustracyjne

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie