7.1 C
Świecie
czwartek 18 kwietnia 2024
Strona głównaInwestycjeObwodnica Koronowa? Sprawa została przekazana do premiera

Obwodnica Koronowa? Sprawa została przekazana do premiera

Temat wybudowania obwodnicy Koronowa pojawia się co jakiś czas. Tymczasem Urząd Miejski w Koronowie wykonał ważny krok w tej sprawie

– Starania mające na celu budowę obwodnicy naszego miasta są podejmowane poczynając od podpisania uchwały intencyjnej w 2020 roku – przekazał niedawno zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski. – Kolejne dowodowy to m.in. wniosek z dnia 28 października 2019 roku, który został ponowiony 25 marca 2021 roku o ujęcie w wojewódzkim planie zagospodarowania przestrzennego planów przebiegu przedmiotowej drogi. Obecnie opracowywany projekt naszego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta i gminy Koronowo również przewiduje obwodnicę. Na początku bieżącego roku Wydział Inwestycji i Planowania Przestrzennego przygotował na polecenie Radnych Rady Miejskiej w Koronowie projekt pisma do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego stanowiącego wniosek o ujęcie w programach rządowych inwestycji polegającej na budowie obwodnicy naszego miasta. Przedmiotowe pismo w konsekwencji nie zostało wysłane przez radnych Rady Miejskiej w Koronowie. W związku z powyższym Wydział Inwestycji i Planowania Przestrzennego ponownie sporządził wniosek, który został przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w miesiącu kwietniu 2022 r. – dodaje Sławomir Marszelski.

W województwie kujawsko-pomorskim w najbliższych latach mają powstać trzy nowe obwodnice: Brodnicy, Tucholi i Rypina. Koszt budowy pierwszej z nich wyniesie 64 mln zł, a dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniesie 32 mln złotych. Zaplanowana na lata 2022-27 budowa obwodnicy Tucholi pochłonie 126 mln złotych, a dofinansowanie w ramach RFRD wyniesie 75,6 mln złotych. Budowa obwodnicy Rypina to koszt w wysokości 100 mln złotych. Inwestycja ta, tak samo, jak w przypadku budowy obwodnicy Tucholi, zostanie dofinansowana w ramach RFRD kwotą wynoszącą 60 proc. jej kosztów.

Fot. ilustracyjne

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie