7.1 C
Świecie
czwartek 18 kwietnia 2024
Strona głównaAktualnościMieszkańcy ostro o koronowskich radnych. „Trudno ubrać w kulturalne słowa komentarz”

Mieszkańcy ostro o koronowskich radnych. „Trudno ubrać w kulturalne słowa komentarz”

Sporo emocji wywołała wczorajsza decyzja koronowskich radnych, aby uniemożliwić dzieciom i uczniom z terenu gm. Koronowo zakup tańszych biletów w środkach transportu publicznego w Bydgoszczy

Przypomnijmy, że jakiś czas temu burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski wyszedł z inicjatywą utworzenia dla dzieci od 4. roku życia i uczniów z terenu gminy Koronowo Metropolitalnej Karty Uczniowskiej i Metropolitalnej Karty Malucha. Obecnie w programie uczestniczą Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Białe Błota, Sicienko oraz Mrocza. W tym przypadku dzieci i młodzież zamieszkująca gminy, które przyłączyły się do programu, mogą korzystać z komunikacji miejskiej kupując bilety miesięczne w bardzo atrakcyjnej cenie. Cena miesięcznego biletu to 10 zł. Bilet na cały rok to koszt 100 zł. Konkretnie jakie byłyby to ulgi poznalibyśmy po podjęciu uchwały przez Radę Miasta Bydgoszczy. Gmina Koronowo chciała przeznaczyć na ten cel z budżetu 100 tys. zł.

Aby, mogło się to stać potrzebna była zgoda koronowskich radnych. Ci w ogóle nie głosowali nad tym projektem. Dlaczego? Wiceprzewodniczący Bogusław Guziński zgłosił wniosek o zdjęcie tego punktu z porządku obrad. Jak tłumaczył odbyły się spotkania z dyrektorami szkół i byli oni przeciwni temu pomysłowi. Chodziło o to, że tańsze bilety spowodowałyby odpływ uczniów z Koronowa do Bydgoszczy. – Działalibyśmy na szkodę tych szkół – mówił na sesji Bogusław Guziński. – Nie możemy się przyczynić, aby nastąpił odpływ mieszkańców do szkół bydgoskich – dodał. Jedynym radnym, który sprzeciwił się temu był Mariusz Weleziński.

Po naszym artykule w tej sprawie w sieci zawrzało. Mieszkańcy w bardzo negatywny sposób wypowiadali się na temat decyzji radnych. Zdaniem mieszkańców to blokowanie uczniom szansy na rozwój. – Może koronowskie szkoły by powalczyły o uczniów podnosząc np poziom nauczania, a nie strasząc kosztami dojazdów? Nie wiem jakim trzeba być człowiekiem, żeby młodym ludziom rzucać kłody pod nogi w dążeniu do swoich marzeń. Wstyd! – napisał pan Przemysław. – Proponuje wyrównać poziom nauczania do szkół bydgoskich. Bo to co jest teraz w szkole podstawowej to jest aż wstyd wiec czemu się dziwić że młodzież ucieka do Bydgoszczy – to natomiast zdanie pana Sławomira.

Swoje oświadczenie w tej sprawie opublikował także Rafał Wąsowicz ze Społecznej Komisji Infrastruktury i Transportu Publicznego w Koronowie. Czytamy w nim: – Trudno ubrać w kulturalne słowa komentarz na to co wczoraj stało się na sesji rady miejskiej w Koronowie. Integracja transportowa Miasta i Gminy Koronowo z bydgoską komunikacją miejską była główną obietnicą w dziedzinie transportu publicznego w kampanii wyborczej w 2018 roku w KWW Koronowo Budzi Się. Gminy Koronowo obecnie nie stać na dopłaty do komunikacji miejskiej i w naszej opinii w najbliższych latach nie będzie stać. ZDMiKP wycenił dopłaty do jednej linii miejskiej od pętli Garbary ( przy Multikinie) do Koronowa przez Bożenkowo na 750 tyś zł, za dziesięć kursów dziennie, przy dawnych cenach paliw ( poniżej 5zł za litr i przed podwyżką wynagrodzeń) Do obsługi pozostaje więc cała pozostała część Gminy Koronowo. Szacujemy, że objęcie całej Gminy Koronowo siecią komunikacji miejskiej może kosztować nie mniej niż siedem milionów złotych rocznie. Dlatego alternatywą i małym krokiem ku integracji byłyby bilety miesięczne w cenie 10,00zł i roczne w cenie 100,00zł dla dzieci i młodzieży szkolnej z całej Gminy Koronowo w bydgoskiej komunikacji miejskiej. Gmina Koronowo jest jedyną gminą wokół Bydgoszczy, która takiego porozumienia nie podpisała. Burmistrz Koronowa realizując swój plan wyborczy, zabezpieczył w budżecie na przyszły rok sto tysięcy złotych, aby takie bilety były dostępne dla dzieci i młodzieży z Gminy Koronowo. Niestety na wczorajszej sesji nie procedowano tego punktu, radni zdjęli głosami radnych KWW Koronowo Budzi Się ten punkt z programu sesji. Należy pochwalić radnego Mariusza Welezińskiego, który zachował się honorowo i głosował przeciw. Cała sprawa ma swój początek we wniosku wiceprzewodniczącego Bogusława Guzińskiego, który stwierdził , że po rozmowach z dyrektorami szkół w Gminie Koronowo, wprowadzenie tanich biletów spowoduje odpływ uczniów do bydgoskich szkół. Nic takiego nie miało miejsca w innych gminach regionu, gdzie te bilety obowiązują, trudno też wyobrazić sobie siedmioletnie dzieci dojeżdżające samodzielnie do szkoły z terenu Gminy Koronowo do Bydgoszczy, ponieważ uczniowie szkół podstawowych objęci są obowiązkowym dowozem do szkoły transportem gminnym. Natomiast uczniowie szkół ponad podstawowych mają prawo wyboru takiej szkoły dzięki której będą realizować swoje przyszłe życie i żaden radny nie powinien w ten wybór ingerować, a wręcz właśnie przeciwnie, należy stwarzać możliwości, aby młodzi ludzie mieli prawo wyboru. Tanie bilety taką możliwość dają. Szok i skandal. Mamy nadzieję, że punkt powróci na sesję w grudniu.

fot. archiwum IN

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x