7.1 C
Świecie
czwartek 18 kwietnia 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaMarszałkowskie dotacje na zabytki. Jakie prace zostaną przeprowadzone w gminie Koronowo?

Marszałkowskie dotacje na zabytki. Jakie prace zostaną przeprowadzone w gminie Koronowo?

Blisko 17 mln złotych wynosi tegoroczne wsparcie przekazane przez samorząd województwa na remonty konserwatorskie, prace restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza. Dotacje trafią na realizację 201 przedsięwzięć w całym regionie

– Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces – dodaje.

Najwyższe przekazane w tym roku wsparcie wynosi 150 tysięcy złotych. Wśród wybranych do dofinansowania zadań są prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków.

W gminie Koronowo dotacje, na które składają się środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu województwa, umożliwią wykonać następujące zadania:

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Anny w Łąsku Wielkim – Prace konserwatorsko – restauratorskie przy ambonie (etap III), chrzcielnicy i tabernakulum z ołtarza głównego w kościele pw. św. Anny w Łąsku Wielkim (łącznie zakładane dofinansowanie z RPO WK-P i budżetu państwa 39 tys. 428 zł; środki samorządu województwa 571 zł)

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie – Konserwacja elewacji kościoła pw. św. Andrzeja w Koronowie (łącznie zakładane dofinansowanie z RPO WK-P i budżetu państwa 69 tys. zł; środki samorządu województwa 1 tys. zł)

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie – Konserwacja fragmentu elewacji kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie (łącznie zakładane dofinansowanie z RPO WK-P i budżetu państwa 147 tys. 857 zł; środki samorządu województwa 2 tys. 142 zł)

Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Trójcy w Byszewie – Byszewo, kościół pw. św. Trójcy, prace konserwatorskie i restauratorskie przy baldachimie rokokowej ambony (łącznie zakładane dofinansowanie z RPO WK-P i budżetu państwa 29 tys. 571 zł; środki samorządu województwa 428 zł)

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła we Wtelnie – Restauracja, konserwacja i rekonstrukcja zabytkowych organów Wilhelma Sauera z kościoła pw. św. Michała Archanioła we Wtelnie (łącznie zakładane dofinansowanie z RPO WK-P i budżetu państwa 59 tys. 142 zł; środki samorządu województwa 857 zł)

fot. exbee

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie