20.3 C
Świecie
sobota 13 sierpnia 2022
Strona głównaAktualnościKto jest zarządcą Zalewu Koronowskiego? Sprawa nie została rozstrzygnięta

Kto jest zarządcą Zalewu Koronowskiego? Sprawa nie została rozstrzygnięta

Trwa saga związana z prawem własności do Zalewu Koronowskiego. Pomimo podejmowanych działań sprawa nie została rozstrzygnięta

Przypomnijmy, że poseł Krzysztof Gawkowski zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury z pytaniami dot. właściciela dna zalewu. Odpowiedź jest bardzo obszerna. W skrócie: wody rzeki Brdy stanowią własność Skarbu Państwa będące we władaniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Grunty poza korytem należały początkowo do Przedsiębiorstwa Państwowego Elektrownia Koronowo w Budowie. Przedsiębiorstwo to już dawno nie istnieje.

– Właścicielem zalewu jest Skarb Państwa – mówił na jednym ze spotkań online z mieszkańcami burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – Zalew Koronowski nie ma niestety zarządcy. Zarządcą mienia Skarbu Państwa może być albo starostwo, albo wojewoda. Tutaj mamy rozgraniczenie jeszcze takie problematyczne, że właściwie Wody Polskie chciałyby się przyznać do odcinka płynącej wody, czyli starorzecza odcinka Brdy, a to co kolokwialnie mówiąc się rozlało to jest woda stojąca – to nie ma żadnego zarządcy. Ani starosta, ani wojewoda w tej sprawie się nie zainteresowali. Nie wypracowano żadnego konsensusu. Jesteśmy w kropce. Sprawa musi rozstrzygnąć się na stopniu ministerialnym, na pewno nie na samorządowym – zaznaczył burmistrz.

O sprawę podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koronowie upomniał się radny Piotr Mitera. Radny zadał pytanie przy okazji debaty nad raportem o stanie gminy Koronowo za 2021 rok. – Czy już ustalono właściciela dna Zalewu Koronowskiego, bo to będzie rzutowało na dalsze inwestycje w ten akwen? – pytał radny. – Na stan z zeszłego roku, na 30 grudnia, nie ustalono – odpowiedział burmistrz.

Przypomnijmy, że gmina szykuje się do dużej inwestycji, a mianowicie budowy pomostu przy plaży w Pieczyskach. Na ten cel pozyskano 2 mln zł dofinansowania z drugiej edycji rządowego programu Polski Ład. – Na chwilę obecną nie ma jeszcze żadnych konkretnych szczegółów dot. inwestycji – przekazał nam ostatnio burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – 15 czerwca br. otrzymaliśmy z Banku Gospodarstwa Krajowego promesę. Na podstawie tego na sesji w miesiącu lipcu zostanie wprowadzone zadanie inwestycyjne pod nazwą „Budowa pomostu nad Zalewem Koronowskim – plaża miejska w Koronowie „Pieczyskach”. Po wprowadzeniu w/w zadania rozpoczniemy procedurę przetargową na zaprojektowanie oraz wybudowanie pomostu. Przewidywany czas wykonania inwestycji to około 12 miesięcy od podpisania umowy. Wykonanie projektu wraz z uzyskaniem stosownych pozwoleń leżeć będzie po stronie wykonawcy – dodał włodarz.

Fot. wikipedia

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

1

Prom na Zalewie Koronowskim. Co z funkcjonowaniem…

PROM JEST 0BIEKTEM WYJĄTKOWYM I WARTYM UTRZYMANIA JAK INNE CHARAKTERYSTYCZNE…


Na topie